Nezmeškejte SLEVOVOVÝ KUPÓN NA 30 % na legendární FRAGONARD. Kód kupónu 30FRAGO. Od 400 Kč na všechno mimo parfémové extrakty do 29.2.

Microgreens a klíčky: Super dostupná superpotravina

Jistě jste slyšeli o superpotravinách z druhého konce světa případně rostoucích pouze za určitých podmínek. A cena tomu odpovídá. Naštěstí existují i superpotraviny, které mate skoro “pod nosem” a za pár korun! Jsou to klíčky a microgreens.

Klíčky a microgreens – neuveřitelně nutričně bohaté superpotraviny

Klíčky a microgreens jsou obrovsky nutričně superbohaté superpotraviny, které lze bezpečně, levně a snadno pěstovat ve vaší vlastní kuchyni! Jsou plné života a životně důležité výživy pro váš organismus. Kromě toho klíčky a microgreens jsou čisté, přírodní, organické a bez syntetických toxinů. Při jejich klíčení a zpracování nejsou použita žádná syntetická hnojiva, syntetické potravinářské přísady ani další škodlivé chemikálie, které dokonce mohou mařit vaši snahu o hubnutí, o negativních účincích na zdraví obecně nemluvě.

Rozdíl mezi klíčky a microgreens

Microgreens a klíčky jsou si velmi podobné, ale je tu rozdíl. Zatímco klíčky jsou semena vyklíčená zhruba za 48 hodin nebo tak dlouho, aby jim vyrostly kořínky, stonek a světlé, nedostatečně vyvinuté listy tzv. nepravé listy, mikrogreeny se nechají růst o něco déle, dokud se nepravé listy plně nerozvinou nebo případně jim nevyraší první pravé listy. Zpravidla dosahijí délky 5 - 10 cm. Potřebují narzdíl od klíčků sluneční světlo, více vzduchu a dají se pěstovat jak se substrátem tak bez něj. Microgreens rostou do sklizně minimálně 7 dní, ale můžete je nechat i déle (některé druhy až 21 dní). Pri delším růstu mají čas a možnost přijímat více živin ze substrátu a mohou tak pro vás připravit vyšší nálož živin a vlákniny. Přerostlé microgreens se nazývají baby zelenina:) a jsou rovněž velmi zdravé.

Klíčky se konzumují celé, včetně zbytků semínek a případných kořínků. U microgreens, pokud je necháte růst déle než 5 dní, se zpravidla používá jen nadzemní část. Můžete je při sklizni nad kořínkem klidně odstříhnout nůžkami.

Klíčky obsahují o něco více aminokyselin, pektinů a cukrů než microgreens. Na druhou stranu microgreens mají vysoký obsah karotenoidů a chlorofylů a organických kyselin bez jakýchkoli cukrů a jsou vhodnější při nízkosacharidových dietách než klíčky. Což ovšem neznamená, že klíčky vhodně u low carb nejsou. Obojí je skvělé, jen microgreens v tomto ohledu ještě skvělejší.

Jak klíčky a mikrogreens prospívají vašemu zdraví?

Enzymy

Klíčky a mikrogreens obsahují obrovské množství živých enzymů. Některé z nich obsahují až 100krát více enzymů a živin - fytonutrientů než plně vyzrálé syrové ovoce nebo zelenina!

Proč jsou enzymy tak důležité?

Enzymy jsou katalyzátory veškerých funkcí vašeho organismu, včetně trávení. Vyšší množství enzymů a lepší trávení umožňuje lepší uvolňování většího množství živin z potravy, včetně vitamínů, minerálů, aminokyselin a esenciálních mastných kyselin – všech základních stavebních kamenů vašeho organismu a nezbytných element pro vaše zdraví. Strava bohatá na enzymy zvyšuje vaši vitalitu, vytrvalost, optimalizuje trávení a zpomaluje stárnutí buněk, protože jim skvěle pomáhá regenerovat. Jedním z klíčů pro dlouhý a zdraví život je strava bohatá na přírodní enzymy.

Každý člověk má omezenou schopnost produkovat enzymy. A tato schopnost s věkem klesá, lidské tělo je schopno produkovat méně a méně enzymů. Právě tento obecný pokles aktivity enzymů v organismu je jednou z příčin stárnutí.

Semínka na klíčení s nejvyšším obsahem živých enzymů

Semínka na klíčení s nejvyšším obsahem živých enzymů jsou: žito, pšenice, fazole mungo a vojtěška. Ovšem všechna naklíčená semena a microgreens obsahují vysoké opravdu koncentrace rostlinných enzymů, které pomáhají při tvorbě energie, vstřebávání kyslíku a dodávání živin do všech vašich buněk.

Vitamíny a minerály

Klíčky a microgreens obsahují neuvěřitelně množství vitamínů a minerálů, včetně vitamínů A, B1, B2, B3, B5, B6, C, K a minerálů mangan, měď, železo, hořčík, fosfor a draslík. Vysoké množství a rozmanitost vitamínů a minerálů dodají tyto potřebné živiny celému vašemu tělu, včetně zvýšení zásaditosti vašeho těla. Čím zásaditější jste, tím více se vaše tělo vyhýbá nemocem.

Bílkoviny, vláknina

Spolu s vysokými hladinami vitamínů a minerálů se v klíčcích a microgreens nachází vysoký obsah bílkovin a vlákniny. Vláknina se váže na tuk a toxiny a odvádí je z těla ven. To je důležitý fakt nejen pro hubnutí, ale také pro detoxikaci.

Jak klíčky a microgreens chutnají? Které vyzkoušíte jako první

Klíček nebo microgreens chutná většinou podobně jako jeho vzrostlý anebo dozrálý sourozenec.

Klíčky nebo microgreens ředkvičky nebo rukoly jsou pikantní, slunečnicové nebo jetelové mikrogreens mají oříškovou příchuť, hrachové výhonky mají nasládlou hráškovou chuť. Můžete vyzkoušet též klíčky a microgreens vojtěšky, fazolí mungo, brokolice, řeřichy kadeřavé, lnu, hořčice ...

Jak si můžete klíčky a microgreens vychutnat?

  • Sypejte microgreens a klíčky nahoru, kdykoliv si namažete a oblížíte pečivo
  • Čerstvé a nevařené klíčky nebo microgreens zalijte dressingem, např. tímto: 1 polévková lžíce extra panenského olivového oleje, 1 polévková lžíce jablečného octa, pár kapek citronové šťávy, 1 utřený stroužek česneku  a podle chutí drcený pepř, nejlépe čerstvý.
  •  Přidejte klíčky a microgreens do míchaných salátů.
  • Posypte jimi vaši oblíbenou vařenou přílohu – brambory na všechny způsoby, rýži ....
  • Klíčky a microgreens můžete přidat do sushi a wrapů.
  • Použijte je na výrobu pesta.
  • Přidejte klíčky a microgreens do zeleninových smoothies.
  • Rozetřete je na pastu a vyrobte pomazánku nebo náplně. přidejte své oblíbené koření a bylinky.
  • Ozdobte klíčky a microgreens polévky, omelety nebo míchaná vejce či jakékoliv jiné hotové jídlo.

Klíčky a microgreens zdravá stravaKlíčky a microgreens bohaté na živiny

 

Více inspirací pro využití nutričně bohatých klíčků

Informace na tomto webu v žádném příadě nemohou nahradit odborné posouzení lékařem a lékařém nařízenou léčbu. Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Doplňky stravy nejsou lék.