Jak se zbavit zánětu

Zánět

3 z 5 všech úmrtí lze přičíst chorobám souvisejícím se záněty. Chronické záněty snižují kvalitu vašeho života, mohou urychlit stárnutí a nástup onemocnění souvisejících s vyšším věkem

Zánět může mít různý původ, příčinu, projevy, typ, dobu léčby, týkat se může různých orgánů a tkání.

Akutní zánět

O některých zánětech víte hned, neboť se projevují velmi typicky a více či méně vás zjevně potrápí - jde o  takzvaně akutní zánět. Léčba může být symptomatická a cílená nebo se může zaměřit rovnou na příčinu.

Typicky se akutní zánět projevuje bolestí, zarudnutím, případně tvorbou hlenu a otoky, rýmou, kašlem apod.

Jak se zbavit zánětu

Chronický zánět

Jiný zánět může být skrytý, bez zjevných příznaků nebo s mírnými, nejasnými příznaky. Pak jde většinou o chronický zánět, který dlouhodobě vysiluje organismus, může poškozovat DNA, může přidávat kila a ničit psychiku. A ;může být zákeřný a ;nebezpečný. Často totiž ani nemusíte ani vědět, že chronický zánět máte. Může začít bez zjevné příčiny a může trvat I roky.

Zákeřnost chronických zánětů tkví zejména v tom, že v průběhu času mohou poškodit vaši DNA. Poškozená DNA může vést k srdečním chorobám, rakovině či jiným závažným poruchám zdraví a způsobovat předčasné stárnutí ve smyslu dřívějšího nástupu nemocí, které jinak bývají spojené s vyšším věkem.

Imunitní odpověď na chronický zánět

Reakce imunitního systému na chronický zánět se liší od reakce na zánět akutní a probíhá na velmi nízké úrovni.

Chronický zánět s nízkoúrovňovou imunitní odpovědí se může spustit po nedoléčené či špatně léčené infekci& či v důsledku abnormální imunitní reakce. Obrovskou roli může sehrát i nezdravý životní styl, zejména&nbspobezita, nedostatek kvalitního spánku či vystavení toxinům z okolí

Jak cytokiny a zánět ničí vaše zdraví

Chronický zánět vede k neustálému zvyšování cytokinů (zánětlivých bílkovin) v celém organismu. Nadměrné množství cytokinů může závažně poškodit zdraví a vést ke vzniku několika závažných onemocnění. Může vést ke zrychlenému stárnutí a předčasnému nástupu seniorských onemocnění, ke vzniku autoimunitních onemocnění, jako je Crohnova choroba, lupus nebo diabetes prvního typu, k vývoji srdečních chorob, rakoviny, onemocnění ledvin a jater, neurodegenerativním poruchám a psychickým onemocněním, či dokonce k demenci a posttraumatické stresové poruše.

Oxidativní stres přes záněty zrychluje stárnutí a nástup seniorských onemocnění

 Velmi významnou příčinou vzniku chronického zánětu bývá oxidační stres. Oxidační stres je způsoben nerovnováhou mezi volnými radikály (molekuly poškozující zdravou tkáň) a antioxidanty (látky eliminující a neutralizující odpadní produkty a toxiny).

Kromě tvorby zánětu oxidační stres poškozuje DNA, proteiny a tukové tkáně, což vede k urychlení biologického stárnutí organismu.

Produkt k Eliminace odpadních látek a toxinů - HMC.

Produkty ke zmírňování oxidačního stresu

Produkt ke Zpomalení projevů stárnutí - Light of Life.

Jak se zbavit chronického zánětu

Pro odstranění chronického zánětu je důležité odstranit jeho příčiny. Doléčit nedoléčené či chybně léčené infekce a významně posílit imunitu. Ruku v ruce s tím musí jít změna životního stylu směrem ke zdravému způsobu života. Jinak se vám může chronický zánět znovu vrátit a vše začít na novo. Přejděte na zdravější stravování a hlídejte si svoji hmotnost, dopřejte si dostatek spánku, pravidelně se pohybujte, omezte kouření a najděte si způsob, jak minimalizovat stres a kontakt s toxiny

Vyhýbejte se rafinovaným sacharidům, které mají tendenci zvyšovat záněty v těle. Rafinované sacharidy najdete v těchto potravinách:

  • pečivo z bílé mouky (včetně tmavého "celozrnného" pečiva z řetězců a velkopekáren) a bezlepkové pečivo, sladké pečivo, i domácí
  • sušenky, sladkosti, tyčinky (vč. těch ze zdravé výživy), chipsy
  • tortily
  • těstoviny (včetně kuskusu či bulguru)
  • bílá rýže
  • strouhanka
  • extrudáty (křupky, cornflakes, cereálie, pufované výrobky, instantní dětské kašičky, včetně mixit kaše, instantní kaše ze zdravé výživy)
  • krupice
  • sladidla - všechny druhy cukrů a sirupů obsahujících sacharidy

 Doplňky stravy, které Vám mohou pomoci v boji se zánětem

Doplňky stravy pro kontrolu hmotnosti

Diagnostika zánětu

Zánět se v krvi projevuje jako:

• Zvýšená hladina senzitivního CRP (dnes nejčastější diagnostika)

• Zvýšená hladina homocysteinu

• Zvýšená sedimentace

• Zvýšená hladina feritinu

• Snížená hladinu vitaminu D

• Zvýšená hladina krevního tuku

• Zvýšená ainterleukinu 6

 

Zánětlivá onemocnění

Zánět může postihnout praktickou každou lidskou tkáň, každý orgán. 

Zánětlivá onemocnění zahrnují širokou škálu zdravotních poruch a stavů, které jsou charakterizovány zánětem. Příkladem alergie, astma, autoimunitní onemocnění, celiakie, glomerulonefritida, hepatitida, zánětlivé onemocnění střev, fibromyalgie, roztroušená skleróza, lupus, revmatoidní artritida a všechny ostatní nemoci s koncovkou - tida případně -tis. Ano, ve všech těchto případech jde o zánět některé lidské tkáně, který způsobuje další komplikace.

 

Chronická zánětlivá onemocnění

Chronická zánětlivá onemocnění způsobují, že vaše tělo reaguje přehnaně a v některých případech samo na sebe útočí.

Například u roztroušené sklerózy napadá imunitní systém vašeho těla nervové povlaky. To ztěžuje průchod nervových signálů. Může se vám točit hlava nebo můžete ztrácet rovnováhu zvláště při chůzi.

I v případě inzulinové rezistence může mít zánět vliv na stav nemoci. Inzulin pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi. Zánět může ovlivnit, jak dobře funguje váš inzulín. Zatím není jasné, proč. Inzulínová rezistence může vést k vysoké hladině cukru v krvi. To může poškodit vaše nervy a cévy. Mohlo by to také vést k cukrovce.

Někdy může váš imunitní systém mylně napadat a zaněcovat vaše svaly (myositida). To by mohlo začít odbourávat svalová vlákna a oslabovat vás. Obvykle se tak děje pomalu, nejčastěji v oblasti trupu, ramen a boků. 

Zánětlivé onemocnění střev neboli IBD má dvě hlavní formy: ulcerózní kolitidu a Crohnovu chorobu. V obou případech váš imunitní systém reaguje přehnaně a způsobuje zánět vašeho tlustého a tenkého střeva. To se může projevovat průjmem, nevolností, bolestí kloubů, horečkou a kožní vyrážkou.

U ankylozující spondylitidy chronický zánět obvykle útočí na páteř. Někdy zasáhne vaše boky, krk, kolena nebo hrudník. Zvláště ráno můžete mít bolesti a ztuhlou dolní části zad. 

Únava je jeden z typických příznaků dlouhodobého zánětu a vůbec běžný symptom zánětlivých onemocnění, jako je fibromyalgie, roztroušená skleróza, lupus a revmatoidní artritida. 

Informace na tomto webu v žádném příadě nemohou nahradit odborné posouzení lékařem a lékařém nařízenou léčbu. Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Doplňky stravy nejsou lék.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení