Jak se může projevovat nedostatek zinku

Zinek je neuvěřitelně důležitý minerál, který udržuje váš organismus nejen zdravý ale i šťastný.

Tento stopový prvek je zodpovědný za mnoho různých procesů v celém organismu, takže jeho nedostatek může mít škodlivý vliv na mnoho oblastí vašeho zdraví.

Zinek se podílí na mnoha aspektech buněčného metabolismu. Je nezbytný pro katalytickou aktivitu přibližně 100 enzymů a hraje velkou roli v imunitním systému, syntéze bílkovin, hojení ran, syntéze DNA a buněčném dělení. Zinek také podporuje normální růst a vývoj během těhotenství, dětství a dospívání. Je nezbytný pro správný zrak, sluch, chuť a čich. 
 

Přesto 31 % populace světa trpí nedostatkem zinku. Je tedy velké riziko, že i vy jím trpíte, ale zatím ignorujete jeho příznaky.

Za čím vším může být nedostatek zinku

Za sníženou imunitu může být zodpovědný nedostatek zinku

Zinek je velmi důležitý minerál pro imunitní systém. Podporuje růst T-buněk a je nezbytný při jejich diferenciaci vůči našim bílým krvinkám, což je to, co je naprosto nutné k prevenci chorob. Účastní se také při ničení bakterií, rakovinotvorných buněk a virů v procesu známém jako apoptóza,(programovaná buněčná smrt).

Zinek také tvoří strukturu pro širokou škálu proteinů a hormonálních receptorů, které jsou nezbytné pro vyvážené zdraví a dobrou náladu. Kromě toho podporuje ochranu vícebuněčných membrán a dokonce hraje klíčovou roli při transkripci genů! V zásadě platí, že pokud jste bez zinku, jste bez fungujícího imunitního systému.

Zhoršení akné může mít na svědomí nedostatek zinku

Zinek je znám svými úžasnými protizánětlivými účinky, které mohou zabránit zhoršení akné. Budeme-li upřímní, za zhoršení akné může být zodpovědných i více jiných věci -  nesprávná péče o pleť, make-up, který používáte, hormonální problémy nebo třeba nezdravá strava. Pokud ovšem dodržujete všechna pravidla správné zevní i "vnitřní" péče o pleť a stále máte obličej pokrytý akné, je možné, že vaše pleť nezvládá tělu vlastní hojivé procesy, se kterými má i zinek hodně společného přes posilování imunity, jak už bylo řečeno. Měli byste zvážit přidání zinku do svého jídelníčku.

Z nedostatku zinku mohou začít řídnout vlasy

Ten, kdo se potýká s nedostatkem zinku, je silně ohrožen rozvojem řídnutí vlasů, plešatění nebo dokonce alopecie. Ještě více je ohrožen ten, kdo se také potýká s adrenální únavou (nedostatečná funkce nadledvinek). Pokud začínáte něco z uvedeného pozorovat, ujistěte  se, že máte dostatek zinku nebo užíváte správný doplněk s jeho dostačujícím obsahem.

Nedostatek zinku může zhoršovat zrak

V očích se nachází velké množství zinku, zejména v sítnici a těsně kolem ní. To je do značné míry dáno skutečností, že zinek je zodpovědný za transport vitaminu A směrem nahoru z jater a nakonec až do sítnice. Tento vitamín A udržuje v očích ochranné pigmenty, což je nutné pro ostré vidění. Bez dostatku zinku se nemusí vitamin A dostat až do sítnice, kde podpoří potřebné pigmenty.

Za zhoršením sluchu může stát nedostatek zinku

Věřte nebo ne, nedostatek zinku může způsobit i problémy se sluchem. Podle jisté studie 12 ze 100 lidí, kteří mají zvonění v uších (tzv. tinnitus) trpí také nedostatkem zinku. Mezitím jiné studie ukázaly, že ztrátu sluchu lze lépe léčit zinkem než steroidy! To je pravděpodobně způsobeno skutečností, že zinek má protizánětlivé a antioxidační účinky, které pomáhají kochleárnímu zdraví.

Nedostatek zinku může způsobit ztrátu chuti případně čichu

Pokud vám vaše oblíbené jídlo připadá méně chutné než dříve, mohlo by to být známkou nedostatku zinku. To proto že zinek může ovlivnit všechny vaše smysly, nejen sluch a zrak. Váš čich a chuť mohou být také ovlivněny.

Nedostatek zinku může zpomalovat hojení ran

Pokud jakkoli zraníte, krev se sráží tak rychle, jak to jen jde. To vám má zabránit krvácení při větších poraněních a zabránit infekcím - ať už bakteriálním nebo virovým i při drobných poraněních. Pokud máte málo zinku, slabost vašeho imunitního systému může způsobit, že se jakékoli otevřené řezné rány budou hojit pomaleji. Důvodem je, že tělo nutně potřebuje zinek k opravě tkáně.

 projevy-nedostatku-zinku

Častější alergie mohou být vyvolané nedostatkem zinku

Zinek hraje velkou roli ve způsobu, jakým tělo ukládá histamin, což je složka zodpovědná za kontrolu alergie. Příliš málo zinku povede k nadprodukci histaminu, což může způsobit vyšší citlivost k alergii a  zvětšovat další příznaky alergie. To je zvláště nebezpečné u osob s chronickými stavy, zejména chronickým stresem, který je zodpovědný za adrenální únavu, která způsobuje další nedostatek zinku a k tomu hořčíku a vápníku.

Zinek může zhoršovat spánek

Podle určitých výzkumu zinek pomáhá v těle produkovat a regulovat spánkový hormon melatonin. Jeho nedostatek může způsobit nespavost nebo narušení spánku či jeho kvality. Další studie zjistily, že užívání doplňku zinku a hořčíku může výrazně zvýšit kvalitu vašeho spánku. Nedostatek spánku krmě nabývání na váze způsobuje též nesoustředěnost a méně pozitivního myšlení. Přes tento mechanismus tedy nedostatek zinku může i za vaše duševní zdraví.

Nedostatek zinku může zpomalit růst dětí

Nedostatek zinku je mnohem snazší rozpoznat u malých dětí, které stále rostou. Děti, které nedostanou dostatek zinku, pravděpodobně zaznamenají zpomalení růstu nebo dokonce přestanou růst úplně. Důvodem je, že zinek má obrovský vliv na správný vývoj buněk. Proto je tak důležité, aby děti dostaly veškerý potřebný zinek. Zdá se, že většina dětí v rozvinutých zemích, naštěstí, dostává potřebné množství zinku denně v rámci své běžné stravy nebo v doplňcích.

Jak zvýšit příjem zinku

Dostatek zinku ve vaší stravě je životně důležitý pro vaše tělesné i duševní zdraví. Tento minerál můžete  získat z celozrnného pečiva, cereáliícizrny, špenátu, hub, jogurtu, fazolí, dýňových semínek, mandlí a kešu. Nicméně lépe vstřebatelný je zinek v mase, jako je hovězí, kuřecí, jehněčí, vepřové, krabí, humr a ústřice - kde je množství zinku vůbec největší (ovšem s ústřicemi opatrně, 85 g ústřic obsahuje přes 600 % denní doporučené dávky zinku, nejíst každý den). Tím, že zajistíte dostatečný příjem zinku ze své každodenní stravy nebo pomocí doplňků stravy, uděláte celému svému organismu obrovskou laskavost!

Kolik zinku denně je ideální

Doporučená denní dávka

0–6 měsíců .....................................2 mg
7 měs. - 4 roky ................................3 mg
4–8 let .............................................5 mg
9–13 let ...........................................8 mg
14–18 let ........................................11 mg chlapci a 9 mg dívky
19+ let ............................................11 mg muži a 8 mg ženy
Pro těhotné se doporučuje .............12 a kojící 13 mg zinku.

 K udržení ustáleného stavu je zapotřebí denní příjem zinku, protože tělo nemá specializovaný systém ukládání zinku!

 

Informace na tomto webu v žádném příadě nemohou nahradit odborné posouzení lékařem a lékařem nařízenou léčbu. Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Doplňky stravy nejsou lék.