Jak se může projevovat nedostatek vitamínu D

Vitamín D

Dlouhodobý nebo významný nedostatek vitamínu D v organismu může vést k mnoha vážným zdravotním problémům a nemocem, jako např. srdeční choroby, autoimunitní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo onemocnění kostí nebo kloubů. Bohužel, nedostatek vitaminu D je snadné přehlédnout, protože některé jeho příznaky mohou být zaměněny za příznaky jiných onemocnění. 

Nedostatek vitaminu D je poměrně častý. Vyřešit jeho nedostatek lze velmi snadno. Vzhledem k tomu, že ovšem vitamín D velice souvisí s jinými mikroživinami a nemělo by se to s např. přehnat s množstvím přijímaného kalcia ve spojení s vitamínem D2, je také důležité probrat doplňování vitamínu D se svým lékařem, abyste získali více informací, pokynů a rad, včetně laboratorního zjištění, jak na tom s nedostatkem vitamínu D jste. Jediným spolehlivým způsobem, jak zjistit, zda máte dostatek vitamínu D je krevní test. Normální výsledek testu vitaminu D by měl ukázat hodnotu 20 až 50 nanogramů na mililitr (ng/ml). Pokud vaše hodnota klesne pod 20, měli byste se o své hladiny tohoto vitamínu zajímat. Pokud je nižší než 12 ng/ml, pak máte určitě nedostatek vitamínu D.

Přesto je nejvyšší čas věnovat pozornost příznakům nedostatku vitamínu D, protože s tím souvisí vaše celkové zdraví a pohoda. Mnohým lidem může napravení případného nedostatku vitamínu D doslova změnit život!

Riziko nedostatku vitamínu D

Riziku vyššího nedostatku vitaminu D jsou vystaveni zejména starší lidé, obézní lidé, kojenci kojení výlučně mateřským mlékem a ti, kterým chybí dostatečný pobyt na slunci. Kromě toho mohou nedostatkem vitamínu D trpět lidé s poruchou vstřebávání tuků (např. při cystické fibróze či Crohnově chorobě).

Funkce vitamínu D

Vitamín D je vitamín rozpustný v tuku, který má ve vašem těle mnoho důležitých funkcí. Vitamin D má současně vlastnosti hormonu i vitaminu a je nezbytný pro minerální homeostázu a správnou tvorbu kostí - pomáhá tělu absorbovat a zadržovat vápník a fosfor, které jsou pro stavbu kostí nepostradatelné.

Vitamín D rovněž pomáhá bojovat s infekcí a zánětem. Některé studie naznačují, že spouští produkci protilátek imunitními buňkami. Vitamin D tedy podporuje celkové zvýšení síly imunitního systému. Nedávné výzkumy také naznačují, že dostatečný příjem tohoto vitaminu může pomoci snížit riziko vzniku osteoporózy, hypertenze, rakoviny a několika autoimunitních onemocnění. Další studie uvádějí, že vitamín D pomáhá při udržování zdraví kloubů a svalů,  udržování psychické pohody a podporuje zdraví prsů, tlustého střeva a prostaty.

Vitamín D2 a D3

Vitamin D je dostupný ve 2 formách: jako ergokalciferol (vitamin D2) a cholekalciferol (vitamin D3). Cholekalciferol je přirozeně se vyskytující forma vitaminu D, která se syntetizuje v kůži z cholesterolu (který přijímáte ve stravě nebo který se nachází ve vašem organismu) po vystavení slunečnímu záření. Naproti tomu vitamín D2 se nachází v potravě anebo v doplňcích stravy.

 

Za čím vším může být nedostatek vitamínu D

Jak si můžete všimnout, že můžete trpět nedostatkem vitamínu D? Sledujte následující příznaky.

1. Časté bolesti svalů a kloubů

Příznaky nedostatku vitaminu D jsou zpočátku velmi nenápadné. Některé z prvních příznaků, jako jsou právě bolesti svalů a kloubů, často připíšete spíše důsledkům sportu anebo stárnutí. Pokud se budou ovšem bolesti stále vracet a časem zhoršovat, může jít o projev nedostatku vitamínu D. 

2. Chronické bolesti

Vedle bolestí svalů a kloubů mezi chronické bolesti (déle než 3 měsíce) mohou patřit třeba migrény nebo bolest zad. Vitamin D funguje jako neuroaktivní steroid, který ovlivňuje produkci hormonů neurotrofinů. Tyto hormony působí proti zánětlivým reakcím při chronických bolestech. Vitamin D také pomáhá imunitním T-buňkám bojovat proti bakteriím a virům. Může regulovat činnost nervových buněk přenášejících bolest do mozku a tím chronickou bolest tlumit (nikoliv léčit).

3. Častá, velká únava

Při nízké hladině vitamínu D v krvi se vaše tělo stále cítí unavené. Potřebuje vitamín D k tvorbě energie. 

4. Časté dýchací potíže, jako je rýma a kašel

Děti, kterým chybí vitamín D, jsou podle Světové zdravotnické organizace ohroženy respiračními infekcemi. Stejné riziko hrozí i dospělým, zvláště pokud trpí nebo trpěli astmatem. Pokud jste vždy první, kdo během chřipkové sezóny dostane kašel nebo rýmu, zvažte vyšetření na nedostatek vitamínu D. 

5. Časté deprese nebo jiné rozmrzelé nálady

Pokud máte nedostatek vitamínu D, váš mozek zpracovává méně serotoninu, což může ovlivnit vaše pozitivní myšlenky, emoce a stav mysli.

6. Vysoký krevní tlak

Jedno z možných vysvětlení souvislosti mezi nedostatkem vitamínu D a hypertenzí ukazuje na spojení s udržováním hladiny vápníku, který je důležitý pro buněčné a metabolické procesy vašeho těla. Na druhou stranu si nemyslete, že doplnění vitamínu D váš vysoký tlak vyřeší úplně samo. Stále musíte vyhledat lékaře pro správnou volbu léčby.

7. Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je poměrně běžné u lidí, kteří trpí stresem. Ale pokud už se vám zdá vypadávání opravdu kritické, můžete mít nedostatek vitamínu D. Vitamin D vyživuje a stimuluje vlasové folikuly. Pokud nemáte dostatek tohoto vitamínu, mohlo by to zastavit růst a obnovu vašich vlasů.

8. Slabé kosti a náchylnost ke zlomeninám

Lidské kosti přestávají růst ve věku okolo 30 let. Ale i po tomto věku se kostní tkáň obnovuje a doplňuje. Při nedostatku vitamínu D však není ideální absorpce a udržování vápníku a nová kostní tkáň tak nedostane správnou výživu. Kosti jsou pak měkčí a křehčí a může to vést až k osteoporóze.

Příznaky nedostatku vitamínu D

Doplňování vitamínu D

 

Informace na tomto webu v žádném příadě nemohou nahradit odborné posouzení lékařem a lékařém nařízenou léčbu. Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Doplňky stravy nejsou lék.