Příznaky menopauzy, některé byste nečekaly

Co se děje s vaším tělem při menopauze?

Všechny ženy narozené s funkčními vaječníky projdou menopauzou, a její symptomy mohou ovlivňovat některé ženy až po dobu 20 let. Například některé ženy začnou prožívat perimenopauzu ke konci třicátých let. A mnoho z nich bude mít symptomy postmenopauzy, které budou přetrvávat až do šedesátých let.

Menopauza není jen o nepravidelném menstruačním cyklu a návalech horka. Menopauza ovlivňuje prakticky všechny systémy ženského těla, od mozku přes prsa až po kosti a další.  To znamená, že může také vést k symptomům jako je přibírání na váze, poruchy spánku, zmatená mysl ("brain fog", mozková mlha), výkyvy nálady, potíže s pánevním zdravím, jako je únik moči a prolaps pánve, ztráta kostní hmoty a svalů, ztráta síly atd. A jak si dokážete představit, tyto změny mohou mít velký vliv na kvalitu života.

Pokud už jste v příslušném věku, možná si říkáte: "Bude takto vypadat následujících 5, 10 nebo 20 let mého života? Mám to jen tak přijmout a přežít? Naštěstí existuje spousta věcí, které můžete udělat, abyste sami sobě pomohly zmírnit symptomy menopauzy a lépe jí prošly ... a zároveň můžete zlepšit své celkové zdraví, pohodu a délku života. Menopauza je přirozenou, normální a nevyhnutelnou součástí života většiny žen. Je také individuálním, unikátním zážitkem. Žádné dvě ženy ji neprožijí úplně stejným způsobem. A neexistuje jediné kouzelné řešení pro symptomy menopauzy, které by fungovalo pro všechny. To však neznamená, že jste zcela bezmocné. I když menopauza nikdy nebude dokonalá nebo snadná, různé životní faktory mohou významně ovlivnit povahu tohoto období. To znamená, že existuje mnoho věcí, které můžete udělat, a které mohou přispět k vašemu lepšímu prožívání perimenopauzy.

Co vlastně je menopauza?

Menopauza

Existuje mnoho nedorozumění ohledně toho, co menopauza vlastně znamená. Menopauza označuje konec menstruace. Jinými slovy, po menopauze ženy nemohou již otěhotnět. Nejčastěji se vyskytuje mezi 48 a 52 lety, ale může přijít i dříve. Zatímco menopauza je klinicky nastává v jediný den, přechod k menopauze je období.

Puberta

S přesnějším vysvětlením musíme začít již do puberty. To je období, kdy dívky obvykle začínají menstruovat.

Premenopauza

Od tohoto okamžiku dále většina žen menstruuje pravidelně a má biologický potenciál otěhotnět. Ač samozřejmě ne všechny ženy jsou schopny reprodukce a ne všechny si to přejí. Toto reprodukční období je známé jako premenopauza.

Perimenopauza

Premenopauza přechází v perimenopauzu. Pro mnoho žen začíná tato fáze v jejich raných čtyřicátých letech a trvá několik let. Hladiny pohlavních hormonů začínají klesat a v důsledku toho mohou ženy začít pozorovat poruchy menstruačního cyklu a další znaky hormonálních výkyvů, jako jsou návaly horka. Nebo si nemusí všimnout vůbec ničeho. Perimenopauza je jakousi cestou k finální události - konci menstruačního cyklu. Ale jelikož žena nemůže vědět, že právě prožívá svůj poslední menstruační cyklus, menopauza je oficiálně potvrzena, až když uplyne 12 měsíců bez menstruace.

Postmenopauza

Postmenopauza zahrnuje období od posledního menstruačního cyklu až do konce života, ale symptomy tohoto přechodného období mohou pro některé ženy přetrvávat desetiletí nebo i déle po nástupu do postmenopauzy.

Změny v menopauze

Díky pohlavním hormonům, které nějakým způsobem ovlivňují každou fyziologickou strukturu a proces ve vašem těle, může menopauza nějak ovlivnit každý systém vašeho těla, doslova od hlavy až k patě. Podívejme se na některé z hlavních změn, které mohou v menopauze nastat.

Reprodukční systém

S nástupem menopauzy dochází k poklesu hladin estrogenu a progesteronu, což může ovlivnit menstruační cyklus. Menstruace se stává méně častou a nakonec úplně ustane. S tím souvisí také pokles počtu folikulů a zastavení ovulace. Změny v prsou mohou zahrnovat změnu tvaru, zvýšenou citlivost, nižší pružnost a zvýšené riziko rakoviny. Vaginální změny mohou zahrnovat suchost, ztenčení kůže a bolest. V močovém a pohlavním traktu mohou vznikat potíže, včetně bolesti při močení, změn v močovém traktu a zvýšeného rizika dysfunkce pánevního dna. Sexuální dysfunkce, jako je dyspareunie a snížená libido, jsou také možné.

Centrální a periferní nervový systém

K menopauze mohou patřit i změny v nervovém systému. Kognitivní změny, jako je obtížnost učení, problémy s pamětí, koncentrací a pozorností, mohou být výzvou. Spánkové vzory se mění, což může zahrnovat nespavost, noční pocení a změny v cirkadiánním rytmu. Nálady mohou být ovlivněny, což může zahrnovat zvýšenou úzkost, podrážděnost a deprese. Periferní nervový systém může vykazovat změny, jako jsou neobvyklé pocity na kůži, citlivost na bolest a dotek, migrény a bolesti hlavy. Vasomotorické symptomy, jako jsou návaly horka, mohou také ovlivnit pohodu.

Kardiovaskulární systém

Menopauza může mít vliv na kardiovaskulární systém. Cévy se stávají tužšími a méně elastickými, což může vést ke zvýšenému krevnímu tlaku a riziku kardiovaskulárních onemocnění. Zvyšuje se také riziko krevních sraženin.

Dýchací soustava

Změny v dýchací soustavě zahrnují vyšší riziko respiračních infekcí a chronické obstrukční plicní onemocnění (KOPD). Dochází ke snížení kapacity a funkce plic.

Svalová a kosterní soustava

V menopauze může dojít k ztrátě svalové hmoty a snížení kostní hustoty. Pojivové tkáně se hojí hůře a stávají se tužšími, což může způsobit bolesti svalů a kloubů.

Metabolismus

Jednou z významných oblastí, kde se v menopauze dějí zásadní změny, je metabolismus. Změny v metabolismu glukózy a citlivosti na inzulín mohou ovlivnit energetickou rovnováhu těla. To může mít za následek obtíže s udržením stávající váhy a náchylnost k přibývání na váze. Další klíčovou oblastí jsou změny v metabolismu mastných kyselin. Tyto změny mohou ovlivnit, jak tělo ukládá a využívá tuky. Dochází k posunu v preferovaném způsobu ukládání tuků, což může zvýšit riziko hromadění viscerálního a břišního tuku. Výsledkem těchto změn jsou také obecné změny v metabolickém zdraví. Riziko vývoje metabolických onemocnění, jako je diabetes typu 2, může vzrůst.

Složení, stavba těla

Menopauza může ovlivnit složení a stavbu vašeho těla. Jednou z patrných změn je zvýšení viscerálního a břišního tuku. Viscerální tuk obklopuje vnitřní orgány a jeho nadměrné hromadění může být spojováno s větším rizikem kardiovaskulárních onemocnění. Zároveň dochází k celkovým změnám v distribuci tuku v těle. Některé ženy mohou pozorovat, že tuk se začíná hromadit převážně v oblasti břicha, což je spojováno s negativními zdravotními dopady. Pro některé ženy může menopauza také přinést nepříjemný přírůstek hmotnosti. Toto je často spojováno se změnami v metabolickém procesu.

Trávicí systém

Změny v trávení a funkci žaludku jsou další aspektem menopauzy. Některé ženy mohou zažívat problémy s pohyby žaludku, což může vést k zažívacím potížím, zácpě, pálení žáhy a změnám ve stolici. Dochází také k nárůstu potravinových intolerancí, což může znamenat, že některé potraviny, které dříve jste snášely bez problémů, nyní mohou způsobovat nepříjemné reakce. Změny v mikrobiomu střev mohou mít důležitý vliv na trávicí systém. Změny v rovnováze mikrobů ve střevech mohou ovlivnit trávení a vstřebávání živin.

Záněty a imunita

V menopauze se často zvyšuje úroveň zánětů a imunitní reakce na prozánětlivé cytokiny. Tento zvýšený zánět může ovlivnit různé aspekty zdraví a být spojen s různými chorobami. Současně může dojít k poklesu aktivity některých typů imunitních buněk, což může zvýšit náchylnost k infekcím a jiným zdravotním problémům.

Kůže a sliznice

Změny v kůži a sliznicích jsou běžným znakem menopauzy. Kůže se stává tenčí, sušší a ztrácí svou dřívějšíí elasticitu. To může způsobit nepohodlí a zvýšit riziko podráždění. Některé ženy mohou zažívat zvláštní nebo neobvyklé pocity na kůži, jako je mravenčení. Tyto projevy jsou důsledkem hormonálních změn.

Shrnutí změn v menopauze

Reprodukční systém

 • Nižší hladiny estrogenu a progesteronu
 • Vyšší hladiny folikulostimulačního hormonu (trvá až do pozdější postmenopauzy)
 • Menstruační cyklus se stává méně častým a nakonec ustane
 • Počet folikulů klesá, ovulace se zastavuje
 • Změny v prsou (např. změna tvaru, vyšší citlivost, nižší pružnost, vyšší riziko rakoviny)
 • Vaginální změny (např. suchost a ztenčení kůže, nižší pružnost, bolest)
 •  Změny v močovém a pohlavním traktu (např. bolest při močení, změny močového traktu)
 • Zvýšené riziko dysfunkce pánevního dna (např. únik moči)
 • Možné sexuální dysfunkce (např. dyspareunie, snížená libido)
 • Centrální a periferní nervový systém

 • Kognitivní změny (např. učení, paměť, koncentrace, pozornost)
 • Změny spánku (např. nespavost, noční pocení, změny v cirkadiánním rytmu)
 • Změny nálady (např. zvýšená úzkost, podrážděnost, deprese)
 • Změny periferního nervového systému (např. neobvyklé pocity kůže, citlivost na bolest a dotek)
 • Migrény a bolesti hlavy
 • Vasomotorické symptomy (např. návaly horka)

Kardiovaskulární systém

 • Tužší a méně elastické cévy
 • Vyšší krevní tlak
 • Vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění
 • Zvýšené riziko krevních sraženin

Dýchací systém

 • Vyšší riziko respiračních infekcí a KOPD
 • Nižší kapacita a funkce plic

Svalové a kosterní soustava

 • Ztráta svalové hmoty
 • Zsnížení kostní hustoty
 • Horší hojení pojivových tkání; tužší pojivové tkáně
 • Více bolestí svalů a kloubů

Metabolismus

 • Změny v metabolismu glukózy a citlivosti na inzulín
 • Změny v metabolismu mastných kyselin
 • Změny v metabolickém zdraví

Složení, stavba těla

 • Zvýšený viscerální a břišní tuk
 • Změny v distribuci tuku
 • Možný přírůstek hmotnosti

Trávicí systém

 • Změny v trávení a funkci žaludku (např. změny v pohybu žaludku, změny v stolici, zažívací potíže, zácpa, pálení žáhy)
 • Nové potravinové intolerance
 • Změny v mikrobiomu střev
 • Zvýšené riziko rakoviny trávicího traktu

Záněty a imunita

 • Více zánětů a zvýšená imunitní reakce na prozánětlivé cytokiny
 • Snížená aktivita některých typů imunitních buněk (např. přirozené zabíječské buňky)

Kůže a sliznice

 • Tenčí, sušší a méně elastické tkáně
 • Zvláštní nebo neobvyklé pocity na kůži (např. mravenčení)

 

Informace na tomto webu v žádném příadě nemohou nahradit odborné posouzení lékařem a lékařém nařízenou léčbu. Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Doplňky stravy nejsou lék.