Jak se může projevovat nezdravý střevní mikrobiom

Proč je tak důležité mít ve střevech správnou mikroflóru?

Správný střevní mikrobiom zajišťuje optimální zásobení mikroživinami

Střevní mikroflóra má významný dopad na mnoho životně důležitých procesů ve vašem těle. Podporuje trávení a vstřebávání živin (mikroživin). Optimální tloušťka střevní mikroflóry, bez nánosů z nesprávné stravy a toxinů, zajišťuje ve střevech plnohodnotné enzymatické procesy, včetně optimální propustnosti střeva pro mikronutrienty (mikroživiny).

Zdravý střevní mikrobiom vás chrání před infekcemi

Správná funkce střevního mikrobiomu zajišťuje důležitou bariéru, která chrání vaše tělo před vniknutím nežádoucích patogenů - bakterií, virů, parazitů atd.

Správný mikrobiom podporuje optimální fungování mozku

Střevní mikrobiom (mikroflóra) produkuje a uvolňuje důležité enzymy a biologicky důležité látky jako jsou vitamíny, neurotransmitery atd., nezbytné pro správné fungování mozku. Proto je nutná optimalizace tloušťky střevní mikroflóry a potlačení patogenních bakterií ve střevě ve prospěch přirozené bakteriální mikroflóry. 

Zdravý mikrobiom může pomoci mírnit záněty a předcházet nemocem

Při nezdravé střevní mikloflóře samozřejmě může docházet k přemnožení patogenních bakterií, což může být příčinou probíhajících zánětlivých procesů nebo připravit podmínky pro zánět v budoucnosti.  Zdravý mikrobiom tak podporuje potlačení zánětlivých procesů ve vašem těle a také hraje hlavní roli v tom, zda trpíte alergiemi, astmatem, depresí, rakovinou, alzheimerovou chorobou nebo demencí. Správná rovnováha střevní flóry pomáhá udržovat střevní stěny silné a špatné bakterie na uzdě a může snížit riziko chronických onemocnění.

A jak se může projevovat nezdravý střevní mikrobiom?

Když vaše tělo nemá dostatek dobrých bakterií, mohou se dařit těm špatným bakteriím. Následující příznaky mohou být příznaky nerovnováhy střevních bakterií tedy nezdravého střevního mikrobiomu:

  • Autoimunitní problémy, jako jsou problémy se štítnou žlázou, revmatoidní artritida a diabetes 1
  • Problémy s trávením, jako je syndrom dráždivého tračníku, zácpa, průjem, pálení žáhy nebo nadýmání
  • Problémy se spánkem
  • Kožní vyrážky a alergie
  • Chuť na cukr
  • Nevysvětlitelná únava nebo pomalost
  • Nevysvětlitelné poruchy nálady, jako je deprese nebo úzkost
  • Nevysvětlitelné přibírání nebo hubnutí

Nezdravý střevní mikrobiom může hlásit, že jste hladovější víc než ve skutečnosti

Mikrobakteriální populace střev je také částečně zodpovědná za hormonální regulaci hladu a nasycení. Nezdravý mikrobiom může dávat falešné signály o tom, že máte hlad a přispívat přibírání na váze.

Informace na tomto webu v žádném příadě nemohou nahradit odborné posouzení lékařem a lékařem nařízenou léčbu. Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Doplňky stravy nejsou lék.