Jak se může projevovat nadbytek kortizolu

Kortizol je stresový hormon, který váš organismus produkuje ve stresové situaci, je to vedlejší produkt vrozeného, ​​evolučního naprogramování. Toto naprogramování má za úkol zahájit akci, uniknout nebezpečí.

Kortizol, spolu s epinefrinem, jako důležité stresové hormony, plní celou řadu funkcí. Kortizol nás ve skutečnosti pomáhá udržovat naživu udržováním homeostázy (rovnováhy) našeho těla. Pomáhá regulovat hladinu krevního tlaku, metabolickou aktivitu, reakce imunitního systému, krevní tlak, záněty, srdeční funkce, funkci cév a činnost centrálního nervového systému.

Za čím vším může být nadbytek kortizolu

Je ovšem nesmírně důležité udržovat správnou a stabilní hladinu kortizoluZvýšené množství stresu totiž může způsobit nadprodukci kortizolu. Takový stav poškozuje zdraví, např. způsobuje:

  • vysoký krevní tlak
  • přírůstek hmotnosti
  • zvýšení cholesterolu
  • vznik srdečních chorob
  • řídnutí kostí
  • rozvoj úzkosti a deprese
  • poškození imunitního systému
  • vznik kognitivních problémů, jako jsou potíže s učením a zhoršení paměti

Jak snížit hladinu kortizolu

1. Cvičte, pohybujte se

Existuje něco, čemu fyzická aktivita nepomůže? Zdá se, že každý druhý den vyjde nová studie, která spojuje cvičení a pohyb s přínosy pro zdraví. Je tomu tak i   snížit vysoké hladiny kortizolu - pohyb pomůže „uvolnit“ zadržovaný stres nebo jiné kontraproduktivní, škodlivé emoce. Kromě toho cvičením upevňujete svou sílu, vytrvalost, odolnosti a sebevědomí, což účinně působí proti potenciálnímu strachu a snižuje hladiny kortizolu.

2. Praktikujte mindfullness a meditace

Jakýkoli druh meditace může snížit hladinu kortizolu. Dokonce i několik hlubokých nádechů uprostřed hektického pracovního dne může snížit vaši úzkost a stres, což také snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu. Doporučuje se 10-15 hlubokých dechů.

3. Udržujte vztahy, choďte do společnosti

Vědci z Univerzity Johna Hopkinse objevili souvislost mezi sociální izolací a zvýšenými hladinami kortizolu u myší. Předpokládá se, že osoby s predispozicí k duševním chorobám, které jsou v dospívání sociálně izolované, jsou více ohroženy vývojem abnormálního chování později v životě. Tato studie potvrzuje, že lidské pouto je důležité pro fyzické a duševní zdraví v každém věku. Rodinné vazby, přátelství a intimní vztahy jsou prospěšné pro snižování stresu a tím snižují hladinu kortizolu.

4. Smějte se

"Smích je nejlepší lék." Jednou z výhod smíchu je jeho pozitivní účinek na hladinu stresových hormonů. Studie ukazují, že smysl pro humor, smích a jakýsi nadhled jsou prospěšné při snižování nejen hladiny kortizolu ale i dalších stresových hormonů.

5. Poslouchejte "náladovou" hudbu

Ukázalo se, že zlepšení nálady po poslechu oblíbené hudby má základ  v chemii: hudba zvyšuje hladinu endorfinů (chemikálie  pro pocit „cítím se dobře“) a snižuje množství stresových hormonů v mozku.

6. Jezte zdravě

Některé potraviny, jako jsou vejce, ryby, libové maso, lněné semínko, citrusové plody, bobule a listová zelenina, mohou pomoci snížit hladinu kortizolu. Rovněž strava s vysokým obsahem vlákniny a bílkovin pomůže při snižování hladiny stresových hormonů. Snížení podílů komplexních sacharidů ve stravě také pomáhá udržovat hladiny kortizolu na správné úrovni.

7. Dostatečně spěte

Nedostatek spánku (méně než 7 až 9 hodin) vyvolává systematickou negativní reakci. Člověk je pak náchylný k kognitivním poruchám a reaguje chybně na prostředí kolem, což obojí může zhoršovat stres. Snažte se chodit spát a probouzet se každý den ve stejnou dobu, včetně víkendů. Neberte si do ložnice žádné tablety, mobilní telefony ani notebooky.

projevy-nadbytku-kortizolu