Fytonutrienty

Fytonutrienty zahrnují širokou škálu sloučenin produkovaných rostlinami, řasami a houbami. Najdete je v ovoci, zelenině, fazolích, obilovinách i dalších plodinách. Vědci odhadují, že existuje až 4000 fytonutrientů. Tisíce jich již identifikovali, avšak jen malá část fytonutrientů byla dosud podrobně prostudována. Každý fytonutrient pochází z různých rostlinných zdrojů a má jiné předpokládané účinky na živý organismus.

Druhy fytonutrientů

Mezi nejznámější fytonutrienty patří antioxidanty, flavonoidy, fytochemikálie, flavony, isoflavony, katechiny, antokyanidiny, isothiokyanáty, karotenoidy, allylsulfidy, polyfenoly ...

Zdravotní přínosy fytonutrientů

Nové a nové experimentální studie odhalují stále více pozitivních účinků ovoce, zeleniny, hub a bylinek a jejich fytonutrientů. Zdá se, že mohou hrát v lidském zdraví mnohem větší úlohu, než se dosud předpokládalo. Pozitivní přínos fytonutrientů již byl prokázán v případě imunity, zraku, stavu pokožky, zdraví kostí, srdce, cév a celého kardiovaskulárního systému, zdraví plic, kloubů a šlach, při kontrole zánětů, problémů v menopauze, snižování cholesterolu atd.

Jak můžete přijímat fytonutrienty

Nejlepším zdrojem fytonutrientů je pestrá strava s dostatkem ovoce a zeleniny a hub různých druhů a barev. Svůj talíř z poloviny zaplňte ovocem a zeleninou, přidejte houby, dochucujte a zdobte bylinkami, klíčky a microgreens a druhou půlku nechte pro bílkoviny a obiloviny. Pokud z nějakého, např. časového důvodu nezvládáte dostatečně pestrou a kvalitní stravu, můžete fytonutrienty doplňovat pomocí doplňků stravy.

Přínosy a účinky různých fytonutrientů

Beta-karoten

Beta-caroten najdete v dýni, sladkých bramborách, mrkvi, meruňkách, špenátu, brukvi, kapustě, brokolici a další oranžové nebo tmavě zelené listové zelenině. Beta-karoten má pozitivní účinky na imunitní systém, zrak, zdraví kůže a kostí. Beta-karoten patří mezi antioxidanty.

Lykopen

Lykopen se nachází v rajčata i výrobcích z nich, růžovém grapefruitu, červené paprice, vodním melounu a pomáhá zdraví srdce a dokonce při rakovině prostaty. Nebojte se tepelné úpravy. Ta lutein činí pro lidský organismus lépe vstřebatelný. Lykopen patří mezi antioxidanty.

Lutein

Zdrojem luteinu pro vás mohou být brukev, kapusta, špenát, brokolice, růžičková kapusta, salát nebo artyčoky. Lutein je důležitý pro zdraví očí, srdce a může pomoci při onkologických problémech. I lutein je antioxidant.

Isoflavony

Isoflavony můžete přijímat ze sójových bobů a jsou vhodné v menopauze, při rakovině (zejm. prsou), zánětech kloubů,, při vysokém cholesterolu. Důležité jsou pro zdravé kosti.

Resveratrol

Resveratrol můžete najít v arašídech, hroznech (v misce červených hroznů je 1,25 mg resveratrolu!) a dokonce v červeném víně. Resveratrol vám může pomoci ke zdravějšímu srdci a plícím a při zánětech a onkologických problémech.

Anthokyanidiny

Anthokyanidiny vám pomohou ke zdravějším cévám a najdete je v borůvkách, ostružinách, švestkách, brusinkách, malinách, (červených) ředkvičkách, červené cibuli a jahodách.

 

 

 

 

 

Informace na tomto webu v žádném příadě nemohou nahradit odborné posouzení lékařem a lékařem nařízenou léčbu. Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Doplňky stravy nejsou lék.