Význam minerálů pro vaše zdraví

Minerály jsou nezbytné pro zdraví

Minerály jsou anorganické látky nezbytné pro lidské buňky a různé životní procesy – od tvorby kostí a zubů po normální trávicí funkční systém. Lidské tělo nemůže bez minerálů dobře fungovat, ačkoli minerály představují pouze asi 3% tělesné hmotnosti. Lidský organismus je nemůže "vyrobit". Musí být dodány stravou nebo v podobě potravinových doplňků.

Vyvážená a pestrá strava by měla tělu poskytnout potřebné živiny, minerály a stopové prvky. Dnešní uspěchaný a stresující způsob života vám však nejspíš vždy nedovolí dodržovat zásady správné výživy. Stále více a více je jasné, že mnoho dnešních civilizačních chorob je způsobeno nedostatečným množstvím minerálů z potravin a oxidativním stresem, který je výsledkem nerovnováhy mezi tvorbou a neutralizací volných radikálů. Volné radikály jsou v těle produkovány jako vedlejší produkty normálního metabolismu v důsledku expozice záření a některým látkám znečišťujících životní prostředí. Volné radikály jsou vysoce reaktivní, mohou poškodit buňky a podílejí se na rozvoji různých chorob.

Minerály v boji proti volným radikálům

Volné radikály jsou obvykle neutralizovány účinným metabolickým systémem v těle, který musí zahrnovat: 

 • minerály, o některých jste nejspíš ještě nikdy v souvislosti s lidským tělem neslyšeli - iridium, mangan, molybden, bór, selen, ruthenium, rhodium atd.
 • antioxidační enzymy jako je superoxiddismutáza, kataláza a glutathionperoxidáza
 • antioxidanty odvozené od živin z malých molekul jako vitamin C, D, E karoteny, flavonoidy a glutathion.

U zdravých lidí lze snadněji udržet jemnou rovnováhu mezi volnými radikály a antioxidanty. V některých patologických stavech a u kriticky nemocných pacientů způsobuje oxidační stres a dlouhodobý nedostatek příjmu minerálů pokles hladiny antioxidantů pod potřebnou úroveň. Jako preventivní opatření proti určitým chorobám je nejlepším přístupem pro zdravé jedince pravidelná konzumace dostatečného množství minerálů a potravin bohatých na antioxidanty, bylinky atd.

Doplňování minerálu u veganů

Veganská, nebo přísná vegetariánská strava nezahrnuje všechny živočišné produkty, včetně vajec, mléčných výrobků a medu. Jedním z hlavních rozdílů mezi veganskou a typickou vegetariánskou stravou je vyloučení jak vajec, tak mléčných výrobků, jako je mléko, sýr, máslo a jogurt. Vegani mohou mít zvláště nízký příjem vitamínu B a vápníku, pokud nejedí dostatek potravin jako je zelí, listová zelenina, tempeh a tofu (sója). Tento nízký obsah bílkovin a vápníku se zvyšuje s chybějícím mlékem, vejci a jogurty. U vegetariánů, kteří nespotřebují dostatek listové zeleniny, která je zdrojem hojného vápníku, byla zjištěna určitá zhoršená mineralizace kostí. MITRACELL je vhodnou prevencí, aby se zabránilo nízkému obsahu denně potřebných látek.

Doplňování minerálu u vegetariánů

Vegetariánství je způsob stravování u kterého se zcela vyhýbáme konzumaci jakéhokoliv masa (červené maso, drůbež a mořské plody). Může také zahrnovat zdržení se vedlejších produktů, jako je například sýřidlo pocházející ze zvířat a želatina. Vegetariánská strava má obvykle vysoký obsah karotenoidů, ale relativně nízký obsah omega-3 mastných kyselin a vitaminu B12.

Výhody plynoucí z vegetariánské stravy jsou dobře známy a dobře zdokumentovány. Je také důležité zvážit možné nevýhody stravy. Jednou z možných nevýhod vegetariánské stravy je nedostatek bílkovin. Hlavním důvodem je to, že vegetariáni nejedí maso, které je právě primárním zdrojem bílkovin ve většině stravovacích návyků člověka. Je pravděpodobné, že vegetariáni mohou mít potíže se získáním doporučeného denního množství bílkovin. MITRACELL je vhodnou prevencí, aby se zabránilo nízkému obsahu denně potřebných látek.

Laktózová intolerance

Pokud jste osoba, která trpí nesnášenlivostí laktózy, nebo má zvýšenou intoleranci mléka, musíte změnit své stravovací návyky. Je to veliká změna pro vaše tělo. Žádné mléko, žádné jogurty, žádné sýry, ani krémové omáčky. Bohužel to ale také znamená, že vaše tělo nemá dostatek vápníku. MITRACELL je skvělá pomoc právě pro typ lidí s těmito problémy.

Osteoporóza

Osteoporóza je onemocnění kostí, které vede ke zvýšenému riziku zlomenin. Při osteoporóze se snižuje hustota minerálů v kostech, zhoršuje se mikroarchitektura kostí a mění se množství a rozmanitost proteinů v kostech.

Osteoporóza může být redukována změnami životního stylu a preventivním užíváním MITRACELLU. Nový  lepší životní styl u lidí s osteoporózou musí zahrnovat změnu stravy, cvičení a také prevenci při pádech, aby se zabránilo zlomeninám, které jsou velmi nebezpečné zejména s přibývajícím věkem.

Měly by se užívat doplňky stravy, které obsahují více vápníku, vitamínu D, bisfosfonátů a několik dalších potřebných živin. Nejlepší způsob léčby a prevence osteoporózy je získaní dostatečného množství vápníku spolu s hořčíkem, stopovými minerály, vitamínem D3 a vitamínem K2 ve vaší stravě. MITRACELL je skvělá pomoc právě pro typ lidí s těmito problémy.

dulezite-mineraly-stopove-prvky

Přečtěte si o významu některých minerálů pro vaše zdraví

Hořčík

 • Hořčík přispívá k normálnímu energetickému metabolism, protože je klíčovým minerálem pro enzymy, které jsou zapojeny do energetického metabolismu v těle.
 • Hořčík přispívá k normálnímu fungování nervového systému - má důležitou roli v regulaci nervového systému a kontrakcí svalů, což je základní pro normální funkci nervů.
 • Hořčík přispívá k normálnímu psychickému fungování, hraje roli v regulaci nálad a emocí, což má vliv na psychické zdraví.
 • Hořčík přispívá k udržení normálního stavu kostí a zubů, jeho role spočívá v mineralizaci kostí a zubů.
 • Hořčík přispívá k normálnímu stavu svalů, které potřebují hořčík pro správnou kontrakci a relaxaci.
 • Hořčík přispívá k normálnímu metabolismu bílkovin, neboť hraje důležitou roli v syntéze bílkovin.
 • Hořčík přispívá k normálnímu metabolismu tuků.
 • Hořčík přispívá k normálnímu metabolismu sacharidů tím, že pomáhá regulovat hladinu glukózy v krvi a je důležitý pro metabolismus sacharidů.
 • Hořčík má roli při normální syntéze DNA a RNA, je nezbytný pro tvorbu a opravu DNA a RNA.

Zinek

 • Zinek přispívá k normální funkci imunitního systému, je nezbytným minerálním prvkem pro správnou funkci imunitního systému.
 • Zinek přispívá k udržení normálního stavu kůže, vlasů a nehtů.
 • Zinek hraje roli v metabolismu minerálů, což může pozitivně ovlivnit zdraví kostí.

Chrom

Pomáhá kontrolovat hladinu glukózy v krvi a přeměňuje bílkovin, cukry a tuky na energii. Dále pomáhá zvyšovat svalovou hmotu a zároveň snižovat hmotnost.

Molybden

Molybden je nezbytným minerálem pro správné fungování enzymů a pomáhá zlepšit krevní oběh.

Vápník

Vápník tvoří anorganické minerály, nikoli z kravského mléka. Je nejcennějším minerálem v našem těle a nachází se zejména v kostech a zubech. Přispívá k normálnímu metabolismu energie, tělesné hmotnosti, funkci svalů, funkci nervového systému a k funkci trávicího enzymu. Vápník je nezbytný k udržení normálního stavů kostí a zubů.

Železo

Přispívá k normální produkci červených krvinek a hemoglobinu, pomáhá snižovat únavu a vyčerpání a přispívá k normálnímu fungování imunitního systému.

Draslík

Přispívá k normálnímu fungování nervového systému, k správnému fungování svalů a k udržování normálního krevního tlaku.

Křemík

Je nezbytný pro udržování silných kostí. Pomáhá udržovat přirozenou záři pokožky, podporuje růst a hustotu vlasů a nehtů, předchází kardiovaskulárním onemocněním a snižuje riziko alopecie (vlasy se ztrácí z některých, nebo ze všech částí těla).

Sodík

Pomáhá regulovat krevní tlak, nervový přenos, předchází svalovým křečím, udržuje rovnováhu hydratace a správné pH.

Fosfor

Až 80% tělesného fosforu je uloženo v kostech a zubech. Přispívá k normálnímu metabolismu energie, ke správné funkci buněčných membrán a k udržování normálního stavu kostí a zubů.

Mangan

Přispívá k normální produkci pojivových tkání a k ochraně buněk před oxidačním stresem.

Měď

Přispívá k normální pigmentaci vlasů a pokožky a k normálnímu přenosu železa v krvi.

Nikl

Nikl se nachází v DNA a RNA - je součástí každé buňky v lidském těle, pomáhá rozkládat glukózu, posiluje kosti a pomáhá urychlit chemické reakce v našem těle.

Kobalt

Podporuje tvorbu červených krvinek a pomáhá snižovat hladinu homocysteinu - Homocystein je rizikovým faktorem srdečních chorob a je spojen s nízkými hladinami vitamínů B6, B12 a folátů. Kobalt podporuje normální funkci ledvin a zabraňuje tak různým onemocněním ledvin - Onemocnění ledvin se také nazývá selhání ledvin v konečném stadiu.

Vanad

Pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi, chrání kosti, pomáhá snižovat krevní tlak a zvyšuje svalovou hmotu.

Bor

Zvyšuje hladinu testosteronu, který je důležitý pro budování svalů a pro zotavení svalů po cvičení. Pomáhá udržovat silné kosti, zvyšuje hladinu estrogenu a hraje důležitou roli při udržování buněčných funkcí.

Jód

Jód přispívá k normální produkci hormonů štítné žlázy a ke správné činnosti štítné žlázy.

Selen

Pomáhá udržovat normální stav nehtů, správnou funkci štítné žlázy a chrání buňky před oxidačním stresem.

Lithium

Přispívá k tvorbě nových kmenových buněk, podporuje zdraví kostí a snižuje bolesti hlavy.

Síra

Síra je důležitá pro tvorbu aminokyselin, které se používají k produkci proteinů, hormonů, tkání a enzymů. Síra reguluje metabolismus uhlohydrátů a je důležitá pro produkci inzulínu.

Rubidium

Rubidium udržuje hormonální rovnováhu, pomáhá regulovat a absorbovat železo a také pomáhá při depresích.

Ruthenium

Pomáhá při detoxikaci buněk, snižuje tělesnou váhu, posiluje imunitní systém a pomáhá mozku lépe pracovat.

Rhodium

Posiluje imunitní systém, urychluje hojení v těle, zvyšuje energii, zvyšuje fyzickou sílu a atletický stav.

Stříbro

Stříbro je antibakteriální, protizánětlivý, antivirový a posiluje imunitní systém.

Cín

Cín zvyšuje energii, pomáhá při depresi, dýchacích potížích s astmatem, příznivě ovlivňuje trávení a funkci nadledvinek.

Iridium

Iridium pomáhá v boji proti volným radikálům, má silné antioxidační účinky, může zlepšit buněčný metabolismus, zpomaluje stárnutí a regeneruje neurologické tkáně.

Indium

Pomáhá při tvorbě hormonů, podporuje imunitní systém, zpomaluje stárnutí, zvyšuje energii, zlepšuje krevní oběh, pomáhá při obezitě a pomáhá při depresi.

Platina

Zlepšuje duševní schopnosti. Pomáhá posilovat imunitní systém, odstraňovat toxiny z těla, zvyšuje duševní bdělost a celkovou energii. Platina je také velmi důležitá pro svalů, nervů a kůže.

Barium

Barium (22 mg v průměrném lidském těle): Používá se pro gastrointestinální potřeby.

Organický uhlík

Uhlík je základním stavebním kamenem pro tvorbu bílkovin, uhlohydrátů a tuků. Hraje zásadní roli při regulaci fyziologie těla.

Dusík

Dusík je nutný pro produkci bílkovin a aminokyselin.

Gallium

Gallium (0,7 mg v průměrném lidském těle): Gallium moduluje chemii mozku, snižuje výskyt rakoviny mozku a nádorů.

Lanthanum

Lanthanum (0,8 mg v průměrném lidském těle): Zvyšuje růst buněk a prodlužuje jejich životnost.

Samarium

Samarium (50 μg v průměrném lidském těle): Podporuje normální růst buněk, prodlužuje život a pomáhá při prevenci rakoviny. Nedostatek Samaria může mít za následek ztrátu sluchu a mužskou plešatost.

Wolfram

Wolfram (20 μg v průměrném lidském těle): Předpokládá se, že wolfram používá malé množství enzymů způsobem podobným molybdenu.

Informace na tomto webu v žádném příadě nemohou nahradit odborné posouzení lékařem a lékařem nařízenou léčbu. Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Doplňky stravy nejsou lék.