Lze zpomalit stárnutí?

Rychlost zkracování telomer na vašich chromozomech má vliv na rychlost vašeho stárnutí a výskyt nemocí spojených s věkem

S tím, jak vám přibývají léta, dochází ve vašem organizmu k některým přirozeným změnám. Jednou z nich, a to dost zásadní je, že telomery, ochranné čepičky na konci vašich chromozomů, se zkracují. Kratší telomery pak, protože nechrání dostatečně vaše geny před vnějšími vlivy, mohou vést ke zvýšenému výskytu nemocí, časnějšímu nástupu seniorských nemocí a kratšímu dožití.

Bylo zjištěno, že např. starší lidé s kratšími telomerami mají 3x vyšší riziko úmrtí na srdeční onemocnění a 8x vyšší riziko úmrtí na infekční onemocnění.

Role telomer

Telomery hrají klíčovou roli při uchovávání informací v genomu živého organismu. Jsou vytvořeny z DNA-proteinových struktur a jsou umístěny na každém konci každého vašeho chromozomu. Slouží jako „airback“ a chrání váš genom před poškozením, degradací a nevhodnými rekombinacemi.

dna-telomery

Zkracování telomer a životnost buněk

V normálním buněčném procesu se s každým buněčným dělením ztrácí malá část telomerní DNA, protože se spotřebovává k opravě chromozomální DNA. Tato oprava je žádoucí, bez ní by vaše buňky mohly podléhat poškození anebo dokonce mutacím.

Pokud délka telomer dosáhne kritického limitu, buňka už se dál nedělí, umírá (nastává buněčná smrt neboli apoptóza). Pokud se tak stane s větším množstvím buněk, v dané tkáni chybí, vzniká jakoby "díra" - a tkáň nebo celý orgán onemocní.

Druhé omezení životnosti buněk představuje Hayflickův limit. Říká, kolikrát se normální somatická, diferencovaná lidská buňka může dělit, než se buněčné dělení samo od sebe zastaví. Maximum je 50. Je to nesmírně důležité, protože během buněčného dělení mohou telomery opravovat (rekombinovat) poškozený genom, jak bylo řečeno výše. Čím méně dělení zbývá, tím menší je šance na opravu genomu a zdravou tkáň. Potažmo celý orgán a organismus.

Zkracování telomer nastává při každé replikaci DNA. Pokud pokračuje, vede k degradaci chromozomů a nakonec i k buněčné smrti. A, jak již jistě chápete, zásadní pro zdraví je, jak rychle.

zkracovani-telomer-starnuti

Vysoká rychlost zkracování telomer urychluje stárnutí

Rychlost zkracování telomer je velmi důležitá. Jak bylo řečeno výše, telemory se s přibývajícím věkem zkracují, protože svou část vyměňují za korekci genomu. To je běžné a zatím se tomu nelze vyhnout. Důležité je, jak rychle se vaše telomery zkracují. Progresivní zkracování telomer vede k časné apoptóze, neboli onkogenní přeměně somatických buněk, ovlivňující zdraví a životnost organismu.

Proč vám zdravý životní styl pomáhá žít déle nebo alespoň zůstat déle zdravý

Délka telomer může určovat zdraví, délku života a rychlost, jakou organismus stárne. Váš životní styl může významně ovlivnit rychlost zkracování telomer.

Kromě genetických dispozic může zkracování telomer urychlit i životní styl. Některé faktory životního stylu mohou urychlit zkracování telomer, což může vést k onemocnění nebo předčasnému stárnutí a dokonce smrti.

Typická onemocnění nebo jejich časný nástup, které bývají spojeny se zkrácenými telomerami, jsou ischemická choroba srdeční, srdeční selhání, cukrovka, zvýšené riziko rakoviny (rakovina plic, močového měchýře, ledvinových buněk, gastrointestinálního traktu, hlavy a krku), osteoporóza, náchylnost k infekcím, a progresivní onemocnění kostní dřeně.

Mezi hlavní významné faktory pro urychlení zkracování telomer patří:

  • kouření,
  • obezita,
  • nedostatek cvičení,
  • nezdravá strava,
  • nekvalitní životní prostředí,
  • povaha práce a
  • stres.

Zdá se vám to příliš složité k pochopení, nebo se chcete dozvědět více?

Doporučujeme navštívit informační web našeho partnera, kde můžete:

Upravte svůj životní styl, abyste mohli stárnout pomaleji

Sami máte schopnost normalizovat rychlost zkracování telomer a tím řídit tempo svého stárnutí a čas nástupu nemocí souvisejících s věkem.

Je zřejmé, že to nejlepší, co pro sebe můžete udělat, abyste zůstali co nejdéle zdraví a a při stárnutí netrpěli, otravně, je zlepšit svůj životní styl. Vedle toho existují některé přírodní doplňky, které jsou zdrojem aktivátoru telomerázy. Ovšem vybírejte opravdu rozvážně, ne všechny splní, co slibují.  Při užívání aktivátorů telomerázy volte produkty od výrobců, kteří vám dokáží vysvětlit mechanismus účinků jejich produktu.

01. Cvičte, sportujte, pohybujte se

Cvičení se ukazuje být spojeno se sníženým oxidačním stresem a zvýšenou expresí proteinu stabilizujícího telomery. Přispívá tedy ke zpomalení stárnutí a oddálení nástupu nemocí souvisejících s věkem.

02. Jezte zdravě

Předpokládá se, že zdravá, vyvážená a pestrá strava zachovává telomery a další buněčné složky díky snížení oxidačního stresu.

03. Nestresujte se

Stres je spojen s uvolňováním glukokortikoidních hormonů, které mohou snižovat hladiny antioxidačních proteinů a mohou tak způsobit zvýšené oxidační poškození DNA, zrychlené zkracování telomer a snížení aktivity telomerázy.

04. Jezte hodně antioxidantů a vlákniny nebo je doplňujte v doplňcích stravy

Antioxidanty, jako jsou omega-3 mastné kyseliny, vitamín E, vitamín C a beta-karoten, mohou chránit telomerickou DNA před oxidačním poškozením. Délka telomer je pozitivně ovlivněna příjmem vlákniny.

05. Vybírejte si správné tuky a bílkoviny

Omezte příjem polynenasycených mastných kyselin, nahraďte kasein sojovým proteinem.

06. Zvažte doplnění aktivátoru telomerázy

Telomeráza je enzym, který má schopnost prodloužit telomery přidáváním telomerických „TTAGGG“ repetic na konce chromozomů. Tím je prodlužuje. Aktivátory telomerázy zvýšují její aktivitu a přispívají tak k prodloužení telomer a ke snížení dynamiky jejich zkrácení. Aktivace telomerázy přírodními molekulami je považována jako účinný modulátor proti stárnutí, s rolí v léčbě onemocnění souvisejících se stárnutím.

Několika studiemi bylo prokázáno, že aktivátory telomerázy zvyšují účinnost procesu opravy DNA a chrání buňky před stresem a vlivy poškozujícími DNA. Aktivace telomerázy bylo dosaženo přírodními molekulami, syntetickými molekulami a genetickou manipulací a intervencí.

Několik studií se zabývalo extraktem z kořene Astragalus membranaceus, ve formě  TA-65, přírodního produktu pro aktivci telomerázy. Tento je užíván od roku 2008. Bylo zjištěno, že prodlužuje telomery u lidí. Jistá studie in vitro na lidských CD4 a CD8 T-buňkách naznačila, že cykloastragenol (CAG), triterpenoidní saponinová sloučenina získaná hydrolýzou Astragalosidu IV, která je hlavní sloučeninou v Astragalus, zvýšila aktivitu telomerázy a snížila účinky stárnutí (zdroj: Americká národní lékařská knihovna - Národní institut zdraví https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6755196/).

Naše tipy - aktivátory telomerázy

LIGHT OF LIFE, pro zpomalení stárnutí, kúra na 60 dní

Pomáhá ke zpomalení důsledků stárnutí, z vnějšku i uvnitř těla, díky výtažku z kořene kozince (Astragalus), který obsahuje complex astragalosidu IV, aktivní cykloastragenol s přídavkem kyseliny hyaluronové.

doplnek-stravy-prirodni-light-of-life-2-q

 

ETALON CELL, epigenetický doplněk zvyšující aktivitu telomerázy, kúra na 365 dní

Obsahuje vitamin D - 400 IU, kyselinu hyaluronovou - 15mg, extrakt z Astragalus Membranaceus  - 47,5mg,  

Extrakt z astragalusu obsahuje: astragalosidy, flavonoidy, polysacharidy, fytosteroly, pigmenty, aminokyseliny, betain, cholin, nenasycené mastné kyseliny (linolové).

etalon-cell-starnuti

Informace na tomto webu v žádném příadě nemohou nahradit odborné posouzení lékařem a lékařem nařízenou léčbu. Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Doplňky stravy nejsou lék.