Kdy brát vitamíny a minerály? Ráno, večer, s jídlem nebo po?

Kdy je nejlepší užívat vitamíny a minerály a jiné doplňky stravy

Jíst pestrou stravu a různé zdravé potraviny je jistě nejlepší způsob, jak uspokojit své zdravotní potřeby. Někdy ale můžete mít nedostatek určitého vitamínu nebo minerálu z různých důvodů (nestíháte pestrou stravu, jste ve stresu, po nemoci nebo jí aktuálně trpíte atd. nebo jen chcete pokrýt všechny základní živiny s jistotou) a volíte doplněk stravy.

Na trhu jsou dostupné stovky ne-li tisíce různých doplňků stravy. Různé vitamíny a minerály mají různé rychlosti vstřebávání a vyžadují různé podmínky. Navíc vaše tělo je schopné za určitou dobu vstřebat jen určité množství doplňku stravy. Nevstřebané množství vaše tělo buď:

  • u některých bez užitku vyloučí nebo
  • u jiných může ukládat v orgánech

a jen zbytečně vyprazdňují vaši peněženku.

Následující tipy vám pomohou získat z doplňků stravy maximum.

Kdy užívat vitamíny

Kdy užívat ve vodě rozpustné vitamíny

Ve vodě rozpustné vitamíny voda rozpouští a vaše tělo je neukládá, takže většinu z nich musíte přijímat každý den. Patří mezi ně vitamín C a B (thiamin (B1), riboflavin (B2), niacin (B3), kyselina pantotenová (B5), pyridoxin (B6), biotin (B7), kyselina listová (B9) a kobalamin (B12)).

Užívat je můžete s jídlem i bez jídla, s jedinou výjimkou: B12 budete lépe absorbovat s jídlem.

Pokud užíváte i vitamín B i C, dejte mezi nimi 2 hodiny pauzu. Vitamin C může zabránit vašemu tělu používat vitamín B12.

Pokud máte zažívací potíže při užívání ve vodě rozpustných vitamínů B na lačný žaludek, můžete je užívat s jídlem. 

Užívání vitamínů B na noc u některých lidí může zhoršovat spánek (zvyšují energii). Obvykle se doporučuje užívat vitamíny B ráno, nejlépe hned po probuzení a se snídaní.   

Vitamín C můžete užívat kdykoliv během dne. Pokud vám jde o jeho antioxidační účinek, užijte ho během snídaně.

Nevstřebané vodě rozpustné vitamíny vaše tělo bez užitku vyloučí. Z tohoto důvodu je ideální konzumovat ve vodě rozpustné vitamíny v menších, ale častějších dávkách. Případně ve formě s postupným uvolňováním.

Kdy brát vitamíny rozpustné v tucích

Vitamíny A, D, E a K musí jít s tukem z jídla, aby je vaše tělo absorbovalo a využilo. Ale nepotřebujete mnoho tuku – ani žádné nasycené tuky. Dobře poslouží zdravý rostlinný tuk, který najdete v potravinách, jako je avokádo nebo ořechy.

Vitamín D může užívat kdykoliv během dne. Pokud ho užíváte pro zdraví kostí, doporučuje se brát ho večer současně s vápníkem a magnesiem.

Přebytečné nevstřebané vitamíny rozpustné v tucích vaše tělo nevyloučí. Místo toho jsou uloženy v játrech a tukových tkáních. Proto je důležité u tohoto typu vitaminu užívat pouze doporučené dávkování.  V opačném případě mohou z dlouhodobého hlediska způsobit více škody než užitku. 

Pokud užíváte vitamín A

Sledujte množství látky, co se nazývá předem vytvořený vitamín A (“retinol”, který se vyskytuje pouze v potravinách živočišného původu a hlavním dietetickým zdrojem retinolu jsou játra). Pokud jste těhotná, dávky nad 10 000 IU denně mohou způsobit vrozené vady.

Denní doporučovaný příjem vitaminu A je 0,7 mg pro muže a 0,6 mg pro ženy. Tuto dávku příliš nepřekračujte - konzumace více než 1,5 mg vitaminu A denně zvyšuje riziko osteoporózy.

Při užívání vitamínu A také zpozorněte při nedostatečném příjmu vitaminu D. Nedostatečný příjem vitamínu D může ještě zvyšovat škodlivé účinky vysokých dávek vitaminu A na kosti.

Pozor při kombinaci vitamínu A a beta-karotenu. Tyto látky vaše tělo překrývá (kombinuje). Vysoké dávky jak A, tak obvykle bezpečného beta-karotenu dohromady mohou zvýšit riziko rakoviny plic, pokud jste kuřák, a možná dokonce i když jste už bývalý kuřák.

Kdy brát multivitamíny

Lidé berou multivitamíny z různých důvodů. Mnoho lidí to dělá proto, že chtějí užívat pouze 1 multivitaminovou pilulku místo 13+ jednotlivých vitamínů a minerálů. Jiní chtějí ušetřit trochu peněz. 

Většina multivitaminů na trhu obsahuje kombinaci 1 vitamínů rozpustného ve vodě + 2 vitamínů rozpustných v tucích a  tomu cca 3 minerály jako zinek, železo, horčík, jód, draslík atd. 

Pokud s berete každou ze složek multivitamínu individuálně, bude vhodné brát je v různých časech. Jelikož jsou však všechny spojeny v jedné tabletce, je třeba najít optimální čas. Vaše tělo vstřebává některé vitamíny lépe s jídlem, takže je bude nejlepší užívat se snídaní, obědem nebo svačinou. Kromě toho se také vyhnete žaludeční nevolnosti, kterou může způsobit užití některých obsažených vitamínů nalačno. Večeře může být příliš pozdě, zvláště pokud váš multivitamin obsahuje vitamíny B. Pokud si ho vezmete pozdě večer, můžete mít potíže se spánkem.

Prenatální vitamíny a ranní nevolnosti

Kyselina listová a železo jsou pro zdravé miminko velmi důležité. Lze je nalézt ve většině prenatálních vitamínů. Ale některé prenatální vitamíny mohou zhoršit vaši nevolnost, většinou kvůli železu. Pokud se vám to stane, spojte své prenatální vitamíny s lehkou druhou večeří před spaním. Poraďte se se svým lékařem o nejlepší prenatální výživě pro vás.

Kdy užívat minerály a stopové prvky

Velké dávky minerálů si mohou navzájem konkurovat při vstřebávání. Neužívejte současně doplňky vápníku, zinku nebo hořčíku. Berte si je zvlášť k různým jídlům nebo svačinám. Bude to i snazší a příjemnější pro zažívání.

Neužívejte žádný jednotlivý minerál ve stejnou dobu jako multivitamín nebo antioxidant, jako je beta-karoten č lykopen.

Kdy užívat vápník

Vápník můžete brát kdykoliv během dne. Jelikož může zabránit vstřebávání některých léků, doporučuje se ho užívat několik hodin před nebo po nich. Pro maximalizaci vstřebávání doplňků železa, je vhodné mez železem a vápníkem dodržet 2 hodiny pauzu (je jedno, který si dáte první). Nejjednodušší je užívat vápník večer, případně spolu s  hořčíkem a vitamínem D.

Když užíváte železo

Železo nejlépe vstřebáte nalačno. Zapijte ho vodou nebo ještě lépe citrusovým džusem: Železo a vitamín C působí skvěle dohromady. Pokud by se vám z toho dělalo nevolno, můžete si železo dát po lehkém jídle, ale nemíchejte jej s vápníkem nebo potravinami s vysokým obsahem vápníku - to by železo narušilo. Udržte 2 hodiny odstup.

Muži a ženy po menopauze by měli vynechat doplňky s železem, pokud lékař neurčí jinak.

Užívání probiotik

Čas a způsob užívání probiotik závisí na tom, v jaké formě (kapsle, prášek, pastilky, srup) jsou dopraveny do vašeho trávícího traktu. Probiotika jsou živé organismy a žaludeční kyselina by je mohla zredukovat v určitém množství dříve, než dorazí do střeva k využití. Čtěte a dodržujte příbalové letáky.

Pokud současně užíváte antibiotika, dodržte alespoň s 2-3 hodinovým odstup, jelikož antibiotika jsou schopn zničit probiotika.

Doplňky stravy a vaše předepsané léky

Dokonce i základní živiny mohou reagovat s mnoha běžnými léky.

Léky na ředění krve

Pokud užíváte lék na ředění krve, jako je warfarin, jen malé množství vitamínu K v multivitamínu může snížit jeho sílu. Naopak např. serrapeptáza nebo kurkumin mohou jeho účinnost zvyšovat. Užívání více než 1 000 mg vitaminu E denně může zvýšit riziko krvácení.

Léky na štítnou žlázu

Pokud užíváte léky na štítnou žlázu, užívání vápníku, hořčíku nebo železa do 4 hodin po léku může snížit jeho sílu. Zeptejte se svého lékaře, jak to nejlépe načasovat.

Denní dávky, referenční hodnota příjmu 

Pro optimální zásobení vašeho těla potřebnými živinami byste měli znát jejich množství, které je nutné denně přijmout. Dříve bylo toto označováno jako doporučená denní dávka (DDD). Tato zkratka byla ale nahrazena novým označením, tzv. referenční hodnotou příjmu (RHP). Nejdete je v v nařízení EU 1196/2011. Kromě toho ale přijaté množství vitaminů závisí na pohlaví, věku a aktuálním zdravotním stavu a pod.

Nepřekračujte však maximální doporučená množství bez konzultace s lékařem. Nežádoucí účinky velkých dávek se projevují od únavy nebo průjmu až po ledvinové kameny nebo poškození orgánů.

 

 

 

 

Informace na tomto webu v žádném příadě nemohou nahradit odborné posouzení lékařem a lékařém nařízenou léčbu. Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Doplňky stravy nejsou lék.