Serrapeptáza

Serrapeptáza, také známá jako serrapeptidáza nebo serralysin, je proteolytický enzym, který pochází z bakterie Serratia marcescens. Bylo prokázáno, že tento enzym má protizánětlivé a bolest tišící účinky a často se používá jako doplněk stravy.

Serrapeptáza působí tak, že rozkládá určité proteiny v těle, včetně fibrinu, proteinu, který se podílí na tvorbě krevních sraženin. Předpokládá se, že tato akce je zodpovědná za schopnost enzymu snížit zánět a bolest a také zlepšit krevní oběh.

Některé z potenciálních přínosů suplementace serrapeptázy zahrnují snížení zánětu a bolesti spojené se stavy, jako je artritida, sinusitida a fibromyalgie, zlepšení respirační funkce u stavů, jako je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), a snížení rizika krevních sraženin a mrtvice.

Kde koupit serrapeptázu

serrapeptaza-enzym-proti-zanetu

Účinky serrapeptázy

Přečtěte si více o účincích serrapeptázy.

Síla doplňku se serrapeptázou

Přečtěte si, jak vybrat silnou serrapeptázu v doplňku.

Fibrin, co to je 

Fibrin je vláknitý protein, který hraje klíčovou roli v procesu srážení krve. Když dojde k poranění krevní cévy, spustí se složitá kaskáda reakcí za vzniku sraženiny, která zastaví krvácení. Fibrin je klíčovou složkou této sraženiny, která poskytuje "síťovinu", která drží krevní destičky pohromadě a tvoří stabilní zátku v místě poranění.

Fibrin se tvoří z rozpustného proteinu zvaného fibrinogen, který se nachází v krvi. Když je fibrinogen aktivován enzymem zvaným trombin, podléhá strukturální změně a tvoří monomery fibrinu. Tyto monomery se pak samovolně spojí do stabilní sítě vláken, která tvoří základ sraženiny.

Jakmile se zranění zahojí a sraženina již není potřeba, tělo produkuje enzymy, které rozkládají fibrin a rozpouštějí sraženinu. Tento proces se nazývá fibrinolýza.

Pokud však fibrin vzniká mimo místo poranění cévy, může se hromadit a tvořit krevní sraženiny. Tyto sraženiny mohou blokovat průtok krve cévami a způsobit ischemické onemocnění, jako je například srdeční infarkt nebo mrtvice. Proto je důležité udržovat normální hladinu fibrinu v krvi a při potížích s krvácením nebo srážením vyhledat lékařskou pomoc.

Informace na tomto webu v žádném příadě nemohou nahradit odborné posouzení lékařem a lékařém nařízenou léčbu. Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Doplňky stravy nejsou lék.