Kortizol v menopuaze

Jak se projevuje kortizol v menopauze

Kortizol

Kortizol je stresový hormon, který produkuje vaše tělo v nadledvinkách. Je nezbytný pro vaše zdraví. Kortizol je jedním z hlavních hormonů ve vašem těle. Máte hlavní a vedlejší hormonální systém:

  • Hlavní hormony jsou nezbytné pro život.
  • Vedlejší hormony jsou zodpovědné za jemné vyladění a vytvoření pocitu pohody.

Každý hormonální systém komunikuje s tím druhým, potřebují vyváženou rovnováhu, abyste se cítili dobře a vaše tělo fungovalo co nejlépe.

Kortizol může být váš nejlepší přítel, ale také nejhorší noční můra - zejm. během menopauzy a dál. Podle toho, jakou hladinu kortizolu máte v těle.

Proč potřebujete kortizol a proč v cyklu

Kortizol má tři velmi důležité úkoly, které nás udržují naživu.

  • Zvyšuje hladinu cukru v krvi, tedy energii
  • Pomáhá stabilizovat krevní tlak
  • Pomáhá neutralizovat zánět

Kortizol je hlavní hormon a při jeho nedostatku nebo nadbytku je důležité obnovit rovnováhu.

Kortizol prostě potřebujete. A ve správné dávce. Kortizol potřebujete v určitém cyklu – více, když se probudíte a méně před spaním. Ráno vás nakopne, dá vám energii a motivaci vstát z postele.  Před spaním by měla hladina kortizolu přirozeně klesat, protože hladina hormonu melatoninu roste, aby navodil spánek.

Když se však hladiny kortizolu na delší dobu neúměrně zvýší nebo sníží, než je obvyklé pro cyklus, může být vaše pohoda ta tam a zdraví ohroženo.

Stresové hormony

Vaše tělo ve stresu produkuje dva hormony, kortizol a adrenalin. Oba jsou produkovány v části endokrinního systému zvaného nadledvinky (na horní straně ledvin). Oba mají tendenci pracovat obzvláště tvrdě jak během menopauzy, tak při vysokém stresu.

Kortizol a adrenalin jsou hormony pro „boj, útěk nebo zmrazení na místě“. Dodávají energii, soustředění a zvyšují bdělost, když zažijete extrémní životní změny, nějaká krize nebo zvrat. V historii odpovídalo situaci, když z křoví vyskočí třeba šavlozubý tygr.

Dlouhodobý stres ta může způsobit některé zdravotní problémy a pohrát si s křehkou rovnováhou vašich hormonů.

Jak stres zhoršuje problémy menopauzy

Při vysokém stresu si vaše tělo udržuje nadměrné hladiny kortizolu po celý den. Dále bylo zjištěno, že zvláště u některých žen:

  • od perimenopauzy a výš hladiny kortizolu v noci neklesají
  • od pozdní menopauzy více narůstá hladina kortizolu

V průběhu měsíců nebo let by zvýšený kortizol mohl způsobit vážné problémy ve vašich jemně vyladěných hormonálních systémech a škody na vašem zdraví.

  • Zvýšený kortizol by mohl vést k únavě nadledvinek (na ose hypotalamus-hypofýza-nadledviny - HPA).
  • Pokud je naopak produkce kortizolu příliš nízká, vyvolává řadu jiných problémů - slabost, nízký krevní tlak, hypoglykémie, zvýšená pigmentace.
  • Pokud hormony během menopauzy skáčou nahoru a dolů jako jojo, mění způsob, jakým fyzicky a emocionálně reagujete na stres, zvyšují pocity deprese, úzkosti nebo způsobují, že se cítíte osamoceny a izolovány.

Kortizol v menopauze

Jak stres ovlivňuje příznaky menopauzy

Stres může způsobit řadu emocionálních a fyzických reakcí. Reakce emocionální ovlivňují to, jak přemýšlíte, vnímáte a reagujete na situaci. Můžete se cítit ohrožené nebo zažívat úzkost. Fyzicky odezva se projeví jako zrychlený tep, změny tělesné teploty nebo změny zdraví vašich střev.

Stres, kortizol a jak reagují estrogen a progesteron v menopauze

Před menopauzou vaše tělo dokáže skvěle tlumit stres, protože máte optimální hladinu progesteronu. Jakmile se jeho hladina během perimenopauzy začne snižovat, tlumící účinek kortizolu slábne.

Během menopauzy se mohou nadledvinky snažit podporovat ubývající aktivitu vaječníků a produkovat malá množství progesteronu a prekurzorů estrogenu a testosteronu. Vaše tělo se bude maximálně snažit, aby se adaptovalo, ale vaše nadledvinky nemohou být při nadměrném stresu tak účinné v produkci progesteronu a dalších hormonů, když musí neustále pumpovat stresový hormon kortizol. Vaše tělo bude totiž mít tendenci volit přežití (zvýšit kortizol) před plodností.

Vysoké hladiny kortizolu mohou také snížit dopad progesteronu na vaše tělo. To může vést k únavě nadledvinek nebo „vyhoření“.

Příznaky vysoké hladiny kortizolu a únavy nadledvinek v menopauze

Vysoký kortizol může způsobit následující příznaky, tyto příznaky se často projevují v perimenopauze:

  • Nespavost
  • Málo energie i při dostatku spánku
  • Časté nachlazení
  • Chuť na nezdravá jídla
  • Problémy s trávením (nadýmání)
  • Přibývání na váze, zejména kolem pasu
  • Nízká chuť na sex
  • Různé bolesti
  • Špatná nálada

Přečtěte s více o projevech nadbytu kortizolu.

7 kroků k vyrovnání hladiny kortizolu v menopauze

Pokud si vy (nebo váš lékař) neuvědomíte, že výše uvedené problémy a pocity jsou ve skutečnosti způsobeny hormonálními problémy souvisejícími s menopauzou, mohou vám být jako řešení předepsána antidepresiva. Ke klinické depresi a hormonální depresi by se mělo přistupovat odlišně, pokud jste v menopauze. Existuje spousta možností, jak zvládnout tyto příznaky zvýšeného kortizolu anebo únavy nadledvinek v důsledku stresujícího životního stylu, následující svépomocné kroky vám mohou pomoci vyrovnat hladiny kortizolu a obnovit vaši rovnováhu.

  1. Zvyšte příjem vitamínu C, vitamínu B5, Omega-3 kyseliny, hořčíku a adaptogenů (adaptogeny)jako třeba Rhodiola
  2. Vyrovnávejte si svou hladinu cukru v krvi
  3. Přejděte na protizánětlivou dietu, hlídejte si záněty - přejít na protizánětlivou dietu
  4. Zlepšete svůj spánek, spěte alespoň 7 hodin kuse
  5. Relaxujte ke zmírnění stresu
  6. Začněte se více pohybovat a sportovat, cvičit, tancovat ...
  7. Omezte nezdravé návyky - alkohol a nadměrnou konzumaci kávy

Doplňky určené pro ženy v menopauze

Woman 40+ Multi 60 kapslí

kombinace vitamínů, minerálů a fytonutrientů speciálně připravených tak, aby vyhověla všem potřebám žen nad čtyřicet let.

 

Informace na tomto webu v žádném příadě nemohou nahradit odborné posouzení lékařem a lékařém nařízenou léčbu. Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Doplňky stravy nejsou lék.