Saponiny

Saponiny jsou skupina přírodních rostlinných glykosidů obsažených v mnoha různých rostlinách, včetně luštěnin, yuky a určitých druhů bylin a obilovin.

Saponiny mají řadu biologických aktivit, včetně antimikrobiálních, antifungálních a antivirových vlastností. Také jsou známy pro mnoho zdravotních přínosů, jako například snižování hladiny cholesterolu, posílení imunitního systému a snížení zánětu. Kromě toho byly saponiny studovány pro jejich potenciální využití v léčbě rakoviny, protože některé studie naznačují, že by mohly mít protinádorové vlastnosti.

saponiny-ucinky-na-zdravi

Saponiny a hormonální rovnováha

Saponiny mohou mít vliv na hormony v lidském těle, zejména na hladiny testosteronu. Některé studie naznačují, že některé druhy saponinů mohou zvyšovat hladinu testosteronu a tím zlepšovat svalovou hmotu, výdrž a sexuální výkon.

Saponiny v kotvičníku zemním

Kotvičník zemní (lat. Tribulus terrestris) je rostlina, která se tradičně používá v tradiční medicíně k posílení sexuálního výkonu a zlepšení hormonální rovnováhy.

Některé studie naznačují, že kotvičník zemní může u lidí s problémy s hormonální rovnováhou zvyšovat hladinu testosteronu u mužů a estrogenů u žen. Tyto účinky jsou pravděpodobně spojeny s obsahem saponinů v kotvičníku zemním, které mohou stimulovat produkci hormonů.

Je důležité mít na paměti, že příliš velké dávky kotvičníku zemního mohou způsobit nežádoucí účinky, jako je například nespavost, nervozita a bolest hlavy. Proto by každý, kdo zvažuje užívání kotvičníku zemního jako doplňku stravy, měl konzultovat s lékařem nebo specialistou na výživu a dodržovat doporučené dávkování.

Informace na tomto webu v žádném příadě nemohou nahradit odborné posouzení lékařem a lékařém nařízenou léčbu. Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Doplňky stravy nejsou lék.