Nenechte si ujít SLEVU 10 % na prémiový booster na imunitu ImmuBoo nebo podporu prostaty PROSTATOOL Kód: 10HERB zadejte v objednávce. Platí do 28.4.2024.

Inkontinence: co to je a jak se jí zbavit?

 

Močová inkontinence, ztráta kontroly nad močovým měchýřem, je frustrujícím problémem pro stovky tisíc lidí. Nikdy nevíte, kdy a kde vás může potkat tato "nehoda". Inkontinence může ovlivnit vše od práce přes cvičení a sport až po váš společenský život. Postihuje muže i ženy, ale častěji ženy. Studie ukazují, že alespoň polovina starších žen může trpět nějakou formu inkontinence.

Existuje několik forem inkontinence, při můžete mít různé problémy s únikem moči. Následující dvě formy jsou nejčastější

Formy inkontinence

Stresová inkontinence

Příznaky stresové inkontinence

Hlavním příznakem stresové inkontinence neočekávaný únik menšího množství moči, když se smějete, kašlete, kýcháte, běháte nebo zvedáte něco těžkého. Toto je nejčastější problém kontroly močového měchýře u mladších žen.

Příčiny stresové inkontinence

Ke stresové inkontinenci dochází, když svaly a tkáně kolem otvoru močového měchýře zeslábnou. Když je na močový měchýř větší tlak a tento otvor nezůstane uzavřený, dojde k úniku. K úniku může stačit tlak způsobený kašláním nebo smíchem. Existuje několik důvodů, proč mohou tyto svaly ztrácet sílu. Mohou být nataženy přibýváním na váze, sportovním zraněním nebo těhotenstvím a vaginálním porodem.

Urgentní inkontinence

Příznaky urgentní inkontinence

Pokud máte často zoufalou potřebu odejít na "malou", ale nedaří se vám dostat včas na toaletu (nestíháte doběhnout), máte nejspíš nutkavou (urgentní) inkontinenci. Náhlé nutkání může být způsobeno zaslechnutím zvuku tekoucí vody nebo usrkáváním nápoje. Nebo k tomu nemusí být žádný důvod. Při tomto typu inkontinence může dojít k úniku velkého množství moči. Může se stát, že běžíte na záchod, ale váš močový měchýř už je z velké části prázdný...

Příčiny urgentní inkontinence

Vaše náhlá, zdrcující potřeba vyprázdnit svůj močový měchýř bývá způsobena křečemi svalů močového měchýře. Tyto křeče mohou být následkem poškození nervů nebo svalů např. v důsledku infekce nebo zánětu močového měchýře.

Hyperaktivní močový měchýř

Máte-l hyperaktivní močový měchýř, míváte náhlou a častou potřebu "odskočit s na malou". Ale ne každý s hyperaktivním močovým měchýřem trpí inkontinenci. Mnoho žen to dokáže „vydržet“ a dojít včas toaletu. Místo úniku moči je pro ně velkým problémem neustálé přerušování své činnosti, aby s mohly odskočit.

Některé léky mohou zhoršovat vaši inkontinenci

Některé léky mohou způsobit inkontinenci nebo ji zhoršit. U žen mohou některé typy antidepresiv inkontinenci zhoršit, některá však mohou příznaky zmírnit. Pozor na diuretika. Diuretika nebo produkty na "odvodnění" způsobují produkci většího množství moči, což přispívá ke zhoršení inkontinence.

Emocionální daň za inkontinenci

Inkontinence není nebezpečná, ale může vás vyčerpávat. Výzkum ukazuje, že ženy s inkontinencí mají nižší sebevědomí, méně aktivní sexuální život a vyšší míru deprese než ženy se zdravým močovým měchýřem. Nemusí to tak být. Inkontinenci lze zvládnout nebo dokonce vyřešit.

Jak se inkontinence diagnostikuje

Prvním krokem je zjistit, jaký druh inkontinence vás trápí. Lékař se vás zeptá na vaši anamnézu a pravděpodobně požádá o vzorek moči ke kontrole infekce močových cest. Možná vás také požádá, abyste vstali a zakašli, což je způsob, jak zjistit stresovou inkontinenci. Můžete být také požádáni, abyste si vedli deník, kolik pijete, kolik a jak často močíte. Lékař může také požádat o urodynamický test k měření takových věcí, jako je funkce nervů a svalů, tlak v močovém měchýři nebo kolem něj, průtoky a další problémy.

Existují různé testy, které vám pomohou určit příčinu vaší inkontinence. Ultrazvukové snímky mohou ukázat, jak se váš močový měchýř a močová trubice mění, když močíte nebo kašlete. Vložkový test ukazuje, kolik moči vyloučíte během dne. Zátěžový test močového měchýře kontroluje stresovou inkontinenci. Cystometrie měří tlak v močovém měchýři a může pomoci diagnostikovat urgentní inkontinenci. Vyšetření magnetickou rezonancí může ukázat problémy, které u jiných testů nejsou vidět.

Jak se zbavit mírné inkontinence

  • Trpíte-li mírnou inkontinencí, můžete zkusit zastavit úniky pitím menších množství nápojů - nalívejte si jen do poloviny.
  • Omezte nápoje s kofeinem, jako je káva, čaj a limonády. Mohou způsobovat vyšší produkci moči, což vede k nutnosti chodit častěji. 
  • Častěji a pravidelněji vyprazdňujte svůj močový měchýř - každé 2 až 4 hodiny, bez ohledu na to, zda potřebujete jít nebo ne.
  • Vyřešte si případné infekce močových cest - přírodní produkty na záněty močových cest.
  • Zaměřte se na podporu obnovy a posílení stěn močových cest - nejlépe to jde pomocí bylinek a betaglukanů a probotik.
pelvictool-na-inkontinenci-mocove-ustroji (1) doplnek-stravy-prirodni-prostatool-na-prostatu (1)-q doplnek-stravy-prirodni (2)

 

PELVICTOOL

při inkontinenci

 

PROSTATOOL

na problémy s prostatou

a inkontinenci

Serrapeptáza

při zánětu a na imunitu

 

Přečtěte s také Jak se zbavit problémů s prostatou nebo inkontinence.

Kegelovy cviky

Jelikož stresová inkontinence má příčinu v ochablých pánevních svalech, měly byste se je snažit posilovat. Můžete to udělat pomocí Kegelových cviků:

Zatněte svaly, které byste použily ke stlačení tamponu v pochvě. Držte stisk po dobu 10 sekund a poté uvolněte. Udělejte tři nebo čtyři sady každý den.

Jak tyto svaly sílí, měl by i váš močový měchýř jít lépe ovládat.

Biofeedback

Biofeedback je metoda, která vám v reálném čase poskytuje informace o aktivitě vašeho močového měchýře a pánevních svalů. Až se o těchto funkcích dozvíte více, možná je budete moci lépe ovládat. Biofeedback můžete využít u Kegelových cviků.

Pesar

Pokud trpíte stresovou inkontinencí, může vám pomoci pesar. Můžete jej nosit nepřetržitě nebo jen podle potřeby, například při náročném tréninku.

Trénink močového měchýře

Tréninkem močového měchýře si můžete pomoci jak u stresové inkontinence, tak u urgentní inkontinence. Udělejte si tabulku a zaznamenávejte, kdy jdete na záchod a po čem. Po prostudování vzorů se můžete vyhnout nehodám tím, že zamíříte na toaletu dříve, než dojde k úniku. Můžete také postupně prodlužovat dobu mezi cestami na toaletu a trénovat svůj močový měchýř, aby vydržel déle.

Léky na inkontinenci

  • U urgentní inkontinence lékaři často doporučují anticholinergní léky. Tyto pilulky nebo náplasti blokují některé nervy ve svalu močového měchýře. Studie ukazují, že dobře fungují spolu s tréninkem močového měchýře.
  • Botoxové injekce do svalu močového měchýře mohou uvolnit močový měchýř, což umožňuje zadržet více moči. Injekce nejsou trvalé, mohou účinkovat až 8 nebo 9 měsíců a lze je opakovat.

Hygienické produkty při inkontinenci

Produkty pro inkontinenci moči, jako jsou slipové vložky, plenky pro dospělé a spodní prádlo potažené plastem, vám mohou pomoci cítit se jistěji. Takové produkty seženete v drogeriích, lékárnách nebo prodejnách zdravotnických potřeb. Užitečné mohou být i ochranné lůžkoviny, jako je plastový chránič matrace.

Existuje prevence inkontinence?

  • Riziko inkontinence můžete snížit každodenním Kegelovým cvičením.
  • Pokud kouříte, zkuste přestat. Kouření může vést k chronickému kašli, který může zatěžovat močový měchýř a způsobit úniky.
  • Řešte včas a důsledně infekce močových cest - musíte
    • potlačit záněty
    • podpořit rekonstrukci namáhaných nebo poškozených stěn močových cest
    • zlepšit mikrocirkulaci krve v postižených oblastech pro lepší zásobení živinami a kyslíkem a odvod toxinů a metabolitů ze zánětu pro lepší hojení
    • podpořit imunitu a vlastní antioxidační kapacity vašeho těla.
  • Zkuste produkty na podporu obnovy a posílení stěn močových cest.

na-inkontinenci

Informace na tomto webu v žádném příadě nemohou nahradit odborné posouzení lékařem a lékařem nařízenou léčbu. Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Doplňky stravy nejsou lék.