Acidobazická rovnováha

Acidobazická rovnováha označuje rovnováhu mezi vstupem (příjem a produkce) a výstupem (eliminace) vodíkového iontu v organizmu. Tělo je otevřený systém s rovnováhou  alveolárního vzduchu, tedy že parciální tlak oxidu uhličitého v plicích je shodný s tlakem oxidu uhličitého v krvi.

V celém lidském těle je - a pro zdraví musí být - mnoho chemických reakcí v rovnováze. Acidobazická rovnováha je jednou z těch nejdůležitějších.

Acidobazická rovnováha je důležitá pro udržení homeostázy

K udržení homeostázy využívá lidské tělo mnoho fyziologických adaptací. Jednou z nich je udržování acidobazické rovnováhy.

Fyziologické pH lidského těla je nezbytné pro mnoho procesů nepostradatelných pro život, včetně dodávání kyslíku do tkání, tvorby správné proteinové struktury a nesčetných dalších biochemických reakcí vašeho organizmu, které spoléhají na to, že vaše pH je v rovnováze a stabilní.

Jste-li zdrávi,  pH vašeho těla pohybuje mezi 7,35 až 7,45 s průměrem pH 7,40. Toto mírně zásadité pH je ideální pro mnoho biologických procesů, jedním z nejdůležitějších je okysličení krve, jak píšeme výše. 

Překyselený a příliš zásaditý organismus

Při pH pod 7,35 dochází k acidémii (překyselení) a pH nad 7,45 znamená alkalémie. Pro udržení hladiny pH v potřebném úzkém rozmezí disponuje vaše tělo některými kompenzační mechanismy. 

Druhy acidobazické nerovnováhy

Ve vašem těle by mohlo dojít ke čtyřem hlavním typům poruch acidobazické rovnováhy:

  1. metabolická acidóza,
  2. metabolická alkalóza,
  3. respirační acidóza a
  4. respirační alkalóza.

Pokud k něčemu takovému dojde, mělo by vaše tělo navodit protiváhu v podobě opačného stavu. Například, pokud zažíváte metabolickou acidémii, vaše tělo se pokusí vyvolat respirační alkalózu, aby to kompenzovalo.

Rovnice acidobazické rovnováhy

Pro zvídavé: H20 + CO2 <-> H2CO3 <-> H + + HCO3-

Informace na tomto webu v žádném příadě nemohou nahradit odborné posouzení lékařem a lékařém nařízenou léčbu. Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Doplňky stravy nejsou lék.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení