Respirátor FFP2

Respirátory FFP2

Aktuálně k FFP2 respirátorům -  povinné respirátory?

Míra infekce koronavirem ve světě stále roste i přes přísná opatření. Tento nárůst je pravděpodobně způsoben novými variantami viru COVID. Bavorská vláda proto rozhodla, že obyčejná rouška už nestačí. Bude povinné používat respirátor minimálně FFP2 (KN95, N95P2).

Nyní se další státy připravují na zavedení povinných respirátorů FFP2 a je tento krok diskutován i v Česku.

Co je respirátor FFP2

Respirátory FFP2 jsou osobní ochranné pomůcky s filtrem k filtrování částic ve vzduchu. Naproti tomu roušky filtr neobsahují, pouze jsou vícevrstvé.

Filtrem je speciální netkaná textilie meltblown, speciálně upravená bavlněná vrstva nebo nanovlákenný materiál. 

Respirátor filtrační třídy FFP2 odfiltruje 94 % nebezpečných částic ve vzduchu větších než  0,6 μm. Respirátory amerického standardu dokonce i částic menších než  0,6 μm - až do velikosti  0,3 μm.

Respirátor je před uvedením na trh testován a schvalován na filtraci částic směrem do respirátoru i z něj, na rozdíl od roušek, které jsou testovány na propustnost dovnitř. Látkové obyčejné roušky nejsou testovány vůbec.

Co dokáže respirátor FFP2 a co rouška neumí?

Na trhu jsou 2 hlavní typy masek:

A) masky navržené tak, aby zabránily vydechovat viry a jiné nebezpečné částice na ostatní lidi, tj. látkové roušky nebo modré a bílé chirurgické roušky. Pokud nositel kašle nebo kýchá, většina vyloučených kapiček se zachytí v roušce, ale účinně nezabrání nositeli inhalovat koronaviry.

B) masky, které slouží také jako osobní ochranné prostředky: jsou určeny k ochraně nositele před vdechnutím malých virových částic - a to respirátory FFP2 a FFP3 a ekvivalenty.

Rovněž je nutno připomenout, že obyčejné 1 vrstvé roušky se testují na 5 x větší částice (oproti N95 10 x větší) a to 3 μm. Chirurgické roušky se testují na částice 1 μm (v jemném aerosolu tedy mohou viry přisazené na submikronovou částici snadno proniknout do roušky).

Významný rozdíl mezi rouškou a respirátorem je přiléhání k obličeji, které je u roušek mnohem méně těsné, než u respirátorů.

 respirator-ffp2-ce-medical-31-removebg-preview

Standardy respirátorů s účinností FFP2

Na evropském trhu jsou nejčastější respirátory typu FFP2 vyrobené a otestované podle následujících standardů:

N95 (americký standard NIOSH-42CFR84)
FFP2 (evropský standard EN 149-2001)
KN95 (čínský standard GB2626-2006)

Lze očekávat, že respirátory certifikované podle výše uvedených norem fungují velmi podobně a podobně jsou i účinné. Liší se ve velikosti testovaných částic - EU 0,6 μm, USA 0,3 μm a lehce i v síle, jakou je vzduch s částicemi na respirátor tlačen (95 kPa vs 85 kP).

Je větší virus SARS-CoV-2 nebo virus chřipky?

Virus SARS-CoV-2 je velký 0,06 až 0,14 μm, virus chřipky 0,08 až 0,12 μm.

Z pohledu toho, co je schopno rozeznat lidské oko, je to rozdíl naprosto titěrný. V mikro (nano) světě filtrů ovšem tento rozdíl svoji váhu může mít. nezapomínejte, že virus vzduchem nepoletuje zpravidla sám o sobě ale je infekčním člověkem vydechován či vykašláván přichycen na kapénce, která má zpravidla velikost 1 μm. Virus se ovšem může uchytit i na jemných aerosolech (které též člověk "vydechuje" při mluvení, jejich částice jsou submikronové, tedy menší než 1 μm a to zpravidla kolem 0,5 μm.

Jak jsou efektivní roušky šité doma?

Cambridge University provedla v roce 2013 studii efektivity materiálů, které máte po ruce doma, při filtraci viru chřipky.

Testovaly se částice o velikosti 1 μm (tedy o 67 % větší než částice testované u respirátorů FFPx a 3 větší než u respirátorů N95).

Podle této studie se jako nejúčinnější jeví ručník s efektivitou kolem 83 % (dovedete si představit tu roušku a jak dlouho byste dokázali dýchat přes ručník?), následovaný tričkem z velmi kvalitní bavlny (74 %), běžnou 100% bavlnou (69 %), antimikrobiálním povlečením (65 %), šálou (62 %), běžným povlečením (62 %), lněným plátnem (60 %). Nejhůře z testovaných materiálů dopadlo hedvábí (58 %).